Bakanlık rakama itiraz etmeden kendini savundu

Bakanlık rakama itiraz etmeden kendini savundu
28 Eylül 2021, 09:25
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın “Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı” kitabı için Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı'nın bütçesinden toplam 950 bin TL harcanmıştı. Harcamayla ilgili dün suç duyurusunda bulunulmuştu. Kültür ve Turizm Bakanlığı konuyla ilgili açıklama yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın, “Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı” isimli kitabının basım ve tanıtım harcamalarının kamu kaynaklarından yapıldığı ortaya çıkmıştı. İhalesi Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca gerçekleştirilen kitap 250 bin TL’ye bastırılırken 700 bin TL’lik de tanıtım anlaşması yapıldı.

Kitap harcamaları TGA bütçesinden

Kitapla ilgili harcamalar Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı'nın bütçesinden karşılandı.

HKP'den suç duyurusu

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) dün söz konusu kitabın basım ve tanıtım için harcamalarının kamu kaynaklarından karşılandığı gerekçesiyle ilgililer hakkında suç duyurusunda bulundu.

Bakanlık: Gastronomi Yılı ve Türk Mutfağı Haftası'na destek olmak üzere yayınlandı

Kültür ve Turizm Bakanlığı konuyla ilgili dün açıklama yaptı. Açıklamada “Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı” kitabının Türk "Gastronomi Yılı" etkinliklerine ve 2022 yılı içinde gerçekleştirilecek olan Türk Mutfağı Haftası'na destek olmak üzere yayıma hazırlandığı belirtildi. Ancak Bakanlığın açıklamasında kitapla ilgili TGA bütçesinden karşılanan 950 bin liralık harcamanın detaylarıyla ilgili bilgi yer almadı.

Bakanlık açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

" Bazı medya kuruluşlarında, hakkında olumsuz algı yaratmak üzere haberler yayımlanan “Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı” adlı eser, Türk mutfağının zenginlikleri ve beraberinde taşıdığı kültürel birikiminin yurt dışında tanıtımı amacıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansının destekleriyle yayımlanmıştır.

Bu eser aynı zamanda Türk mutfağını tüm dünyada tanıtmak ve Türk mutfağının zenginliklerine dikkat çekmek üzere ilan edilen "Gastronomi Yılı" etkinliklerine ve 2022 yılı içinde gerçekleştirilecek olan Türk Mutfağı Haftası'na destek olmak üzere yayıma hazırlanmıştır.

Dünyada en çok konuşulan diller de dahil olmak üzere yabancı dillerde yayımlanma hazırlıkları tamamlanmak üzere olan bu değerli eser Türkiye'de de Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından satışa çıkarılmış ve okurların ilgisine sunulmuştur.

Halihazırda yoğun ilgi gören ve genel okur kitlesi ile birlikte, ülkemiz kültürü ve mutfağının tanıtımına yönelik faaliyetler yürüten özel işletmeler ve sivil toplum örgütleri tarafından da yoğun biçimde talep edilen bu değerli eserin satışından elde edilen gelir yine Bakanlığımızın Türk kültürü ve sanatının yurt içi ve yurt dışında tanıtımına yönelik yıllardan beri yayımladığı prestij eserlerin basılması ve okurlara ulaştırılması için kullanılacaktır.

Emine Erdoğan kitabın önsözünü yazdı

Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi’nin önsöz yazarak ve tanıtımına katılarak destek verdiği bu eser alanın en önde gelen akademisyenleri ve şefleri tarafından kaleme alınmıştır.

Nitelikli metin ve görsel içeriğiyle dikkat çeken ve yayımlanmasının üzerinden geçen çok kısa süreye rağmen okurlar ve uzmanların takdirini kazanan bu eser Türk mutfağının özgün niteliklerini tüm dünyada sunmak ve ülkemizin gastro diplomasi faaliyetlerini yeni ve üst bir safhaya taşımak iddiasıyla yayımlanmıştır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Yorumlar
Cengiz Can
29 Eylül 2021, Çarşamba 03:30
Bizden aldığın her kuruş haram vergi, boğazınızda kalsın, haram zıkkım olsun. Resmen soygun, resmen gasp! Hac, umre, bilet, ingoing acentasının TGA ile ne gibi bir alakası var, Allah sizin her türlü cezanızı versin, turizm ajansı editörleri bunu yayınlayın lütfen!
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha