Bakanlık: Forbes Dergisi’nin makalesi algı operasyonlarının zayıf halkalarından biri…

Bakanlık: Forbes Dergisi’nin makalesi algı operasyonlarının zayıf halkalarından biri…
02 Ağustos 2017, 09:32
Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye’yi kadınlar için en tehlikeli 10 yer arasında gösteren ABD’nin önde gelen dergilerinden Forbes’un makalesine ilişkin bir açıklama yayımladı. Bakanlık, Forbes Dergisi’ni “algı operasyonu” yapmakla suçladı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye’yi kadınlar için en tehlikeli 10 yer arasında gösteren ABD’nin önde gelen dergilerinden Forbes’un makalesine ilişkin bir açıklama yayımladı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın konuya ilişkin yayımladığı açıklama şu şekilde:

"Forbes Dergisi'nde, ‘Türkiye'ye seyahat edecek kadınların tehlikede olduğu’ iddia edilen bir makaleye yer verilmiş olup, ilgili yazı ülkemizdeki çeşitli medya kuruluşlarında da yer almıştır.

Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak hem uluslararası hem de Türk kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi için bir açıklama yapılmasına ihtiyaç duyulmaktadır.

Dergide; herhangi bir bilimsel araştırmaya ya da bir saha çalışmasına dayanmayan, veri doğruluğu teyit edilmemiş, Türk yetkililerin görüşünün yer almadığı, Türk turizmine yönelik gerçekle bağdaşmayan bir makale yayımlanmıştır.

Böylesi haber ve makaleler uluslararası kamuoyunu yanıltan art niyetli bir tutumdur. Ülkemize yönelik spekülatif bu yayımlar ve yayınlar farklı amaçlara hizmet etmektedir. Türkiye’nin özellikle kadınlara karşı güvenli olmayan bir ülke, bir destinasyon gibi lanse edilmesi bir süredir koordineli yürütülen algı operasyonlarının başka bir zayıf halkasıdır.

Son dönemde, sektörde küresel ve bölgesel yaşanılan bazı sıkıntılar alınan önlemlerle atlatılmaya başlanmış ve Türk turizmi son 15 yılda kazandığı ivmeyi yeniden yakalayacak noktaya gelmiştir. Bu ivmeyi durdurmaya yönelik asılsız çıkışları Bakanlığımız, işbirliği içinde çalıştığı bütün sektörel aktörlerle birlikte bertaraf edecektir.

Bu tarz haberleri ve yapılan açıklamaları kamuoyunun takdirine sunuyoruz."

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha