Bakanlık 9 ilde 32 araziyi otel tahsisine açtı

Bakanlık 9 ilde 32 araziyi otel tahsisine açtı
02 Nisan 2024, 09:55
Kültür ve Turizm Bakanlığı 9 ilde Hazine mülkiyetindeki 32 araziyi otel, personel lojmanı ve konaklama tesisi için tahsise açtı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından, 9 şehirde turizm merkezi içinde ya da dışında yer alan Hazine mülkiyetindeki arazileri otel, personel lojmanı ve konaklama tesisi arazisini yerli ve yabancı girişimcilere tahsis edilecek.

Resmi Gazete'nin bugünkü 32508 sayısında yayımlanan ilana göre, söz konusu tesisler; Antalya, Aydın/Didim, Çankırı/Ilgaz, İzmir, Kayseri/Erciyes, Bodrum, Trabzon/Akçaabat, Adana/Karataş ve Çanakkale/Lapseki ile ve ilçelerinde bulunuyor.

Söz konusu gayrimenkullerin 3-4 veya 5 yıldızlı otel, butik otel, tatil köyü, günübirlik tesis, özel konaklama tesisi ve personel lojmanı niteliğine sahip olduğu ifade edildi.

İlana göre 3 Nisan tarihinden itibaren erişilebilecek olan turizm yatırımcılarına kamu taşınmazı tahsis şartnamesinde özellikleri belirtilen kamu taşınmazları, ilgili yönetmelik hükümlerine uygun şekilde üzerlerinde turizm amaçlı yatırım yapılması amacıyla Bakanlık tarafından yerli ve yabancı girişimcilere tahsis edilecek.

Söz konusu gayrimenkullere yatırım yapmak isteyen yerli ve yabancı girişimcilerin ilk etapta 50 bin Türk Lirası tahsis talep ücreti ödemesi gerekecek. Bu arazilerin hangi yatırımcılara tahsis edileceğine de Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından karar verilecek. Şirketler, bakanlık tarafından mali yeterlilik açısından değerlendirmeye tutulacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından tahsise açılan araziler şöyle:

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha