Bakanlık 4 bin kişiyi işe alacak… İşte alınacak kadrolar

Bakanlık 4 bin kişiyi işe alacak… İşte alınacak kadrolar
11 Temmuz 2019, 09:49
Ersoy, Kültür ve Turizm Bakanlığın önümüzdeki 3 yıl içerisinde işe alacağı kadroları ve sayıları açıkladı.

Katıldığı bir televizyon programında Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan beklenen kadro taleplerine değinen Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, kütüphaneler ve kazı alanları için alımlar yapacaklarını söyledi.

Kütüphanelere 500 kadro tanımladıklarını ve yakında alımları yapacaklarını söyleyen Ersoy, planladıkları diğer işe alımlarla ilgili de şu bilgileri verdi:

Türkiye’de 153 kazı ve ören yerinde Türk kazı başkanlıkları tarafından 122 kazı çalışmasının sürdürüldüğünü belirten Ersoy, “En büyük sıkıntımız 45-60 gün kazılması sonra bırakılmasıydı. Buna el attık. Dedik ki: Kademeli bir şekilde 12 aya çıkaralım. İlk etapta 20 tane ile başlıyoruz. Bu sene de 41 ilave getireceğiz. Önümüzdeki sene 122 ile tamamlayacağız. Hepsi tabii 12 ay olmuyor, iklim şartları müsaade etmiyor. Kazı başkanlarını davet ediyoruz. Kazı başkanlarımız biraz daha gayretli olmalılar. Bütçe sıkıntısı yok. Devlet olarak biz diyoruz ki, ‘Finanse ediyoruz, siz gelin”. Yapamayacak kazı başkanı arkadaşlarımızın yapabileceklere devretmesi lazım. 4 bine yakın işçi alacağız, ortalama 600 e yakın arkeolog alacağız, bu sayı 800’e kadar çıkabilir, 250 civarında da sanat tarihçisinin istihdamını da bu süreç içinde gerçekleştireceğiz. Bu alımları 3 yıl içerisinde yapacağız. Hem de kazı sürelerini hızlandırmış olacağız.”

Yorumlar
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha