Bakanlığın kararına turizmcilerden tepki!

Bakanlığın kararına turizmcilerden tepki!
27 Haziran 2022, 09:56
17 Haziran’da Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından turizm tesislerine gönderilen genelgeye turizmcilerden tepki geldi.

17 Haziran’da Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından turizm tesislerine gönderilen bir genelgede birçok pandemi önleminin kaldırıldığı ve esnetildiği belirtildi. Ancak Güvenli Turizm sertifikası 30 ve üzeri odalı tesisler için zorunluluk olmaya devam ediyor.

Tedbirler kaldırıldıysa neden hala bu ücreti ödemeye devam ediyoruz

Cumhuriyet'ten Alican Polat'a değerlendirmelerde bulunan Bodrum Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği Başkanı Serdar Karcılıoğlu, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın kararına tepki göstererek şöyle konuştu:

“Ankara’da masa başında alınan kriterler ile önceden belirlenmiş birkaç yandaş denetim firmasına para kazandırmak dışında hiçbir işlevi olmayan bu sertifikanın hâlâ zorunlu tutulmasını anlayamıyoruz. Sektörün içinden geçtiği bu zorlu dönemlerde her ay 1500-2 bin 500 TL aralığında ücret ödenen bu sertifikayla ilgili zorunluluğunun da kaldırılması gerekir. Toplu taşımada bile bütün önlemler kaldırıldı ama otellerimiz hâlâ bu sertifikaya aylık ücret ödeyecek üstüne de iki ayda bir yapılacak denetimlerde denetim masraflarını da cebinden karşılayacak. Bir de bu denetim firmalarından bazılarının hijyen ürünleri de var. Bizler resmi olarak olmasa da fiili olarak da o firma ürünlerini almak zorunda kalıyoruz.”

Ustaoğlu: 30 odanın üzerindekiler içinde kalkmalıydı

Zorunluluğun 30 oda altındaki tesisler için kalktığını hatırlatan Türkiye Küçük Otelciler Birliği Başkanı Ertan Ustaoğlu ise, “Bu da anlamsız oldu yani biz temiziz onlar değilmiş gibi anlaşıldı. Bir standart olmalı yani günlük kiralık ev uygulamaları var, bu tür uygulamalar onlara da gelmeli. Aslında bakanlığın ‘Yeşil belge’ isimli yeni bir sertifika ile ilgili çalışması sürüyor onu bekliyor bütün sektör bakalım o nasıl bir şey olacak nasıl uygulanacak. O herkese şart olup bir standart tutturacak mı göreceğiz” dedi.

Yorumlar
Mustafa Başer
28 Haziran 2022, Salı 05:44
Siz önce plajlardaki işgaliye'yi kaldırın ne hakla devlete ait yerleri kapatıyorsunuz bunun hesabını verin mafya gibi davranıyorsunuz devletten güçlümüsünüz
Yasin
28 Haziran 2022, Salı 05:18
Sertifikalandırmaya yetkili çok sayıda uluslararası firma var, bunların hepsini yandaş olarak adlandırmak gerçekten çok ilginç olmuş. Bu firmaların farklı ürünleri de denetim baskısıyla pazarladığından bahsetmiş; varsa böyle durum 15-20 kadar olan firmalardan diğerine geçebilir, konuyu da şilayet olarak ilgili Bakanlığa bildirebilirsiniz. 2 ayda ödenen 1.000-1.500TL için bu yaygara gerekli mi?
Yasin
28 Haziran 2022, Salı 05:15
Sayın başkan atlıyor galiba, söz konusu kriterler kendi bir çok tecrübeli sektör temsilcisinin bir araya gelmesiyle oluşturuldu. Yani Ankara'da, masa başında belirlenen kriterler yorumu yersiz dolayısıyla. Pandemi tedbirlerinin hafiflemesiyle sertifikasyon kriterlerinin içinde gıda güvenliği, hijyen tedbirleri, çalışan eğitimleri, çevre koruma, kayıt sistemleri vb. konular bulunuyor. Bu konularda standartlaşmadan kim neden rahatsız olur anlamak güç. Üstelik bütün bunları 2ayda1 kez ödeyeceği 1.000-1.500TL gibi bir bedelle yapabiliyorken.
Hakan TOSUN
27 Haziran 2022, Pazartesi 09:52
Ağalar ağlamaz.3-5 sosyetik otele kıyak konuşması yapmışsın BAŞGAN..Siz zaten mutfakta pişirdiğiniz 3 yaban domuzundan çıkarırsınız..bilmeye değilsin
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha