Bakan Luo Shugang Troya’da

 Bakan Luo Shugang Troya’da
12 Temmuz 2018, 11:40
Çin Halk Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanı Luo Shugang, '2018 Troya Yılı' etkinlikleri kapsamında, Troya Antik Kenti'ni ziyaret etti.

Kültür ve Turizm Bakanı Luo Shugang, Troya Antik Kenti'nin UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'ne kabulünün 20'nci yılı olması nedeniyle ilan edilen '2018 Troya Yılı' kapsamında Troya Ören Yeri'ni gezdi.
Kültür ve Turizm Bakanı Luo Shugang’a Çanakkale Valisi Orhan Tavlı ile birlikte Troya Antik Kenti Kazı Heyeti Başkanı ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Rüstem Aslan'da eşlik etti.

Troya, Çin'de çok meşhur

Bu sene Çin'de Türkiye Turizm Yılı Etkinlikleri düzenleniyor ve iki ülke arasında turizm alanındaki işbirliğini daha da hızlandırmak için çaba sarf ediyoruz. Geçen sene Türkiye’ye gelen Çinli turist sayısı yüzde 48 oranıyla büyüdü. Bu senenin ilk yarısında ise buraya gelen Çinli turistler sayısı yüzde 100 oranında arttı. Buraya gelen Çinli turistlerin birçoğu Çanakkale ve Troya'yı ziyaret etti. Troya, Çin'de çok meşhur. Çin'in hemen hemen her ailesi Troya hakkındaki hikayeleri biliyor. Bu senenin Nisan ayında, Çin'de Türkiye turizm yılının açılışında Kültür ve Turizm Bakanlığı özel olarak Anadolu Ateşi ile birlikte Troya hakkında gösteriler yaptı. Çinli turist sayısı çok büyük oranda arttı. Bu da Çanakkale Valisi Orhan Tavlı sayesinde gerçekleştirildi. Sayın Vali de turizm alanında çok büyük çaba sarf ediyor. Kendisini Troya’nın turizm elçisi olarak görüyoruz. Kendisi de Troya’yı geliştirmek için ve buradaki turizm kaynaklarını geliştirmek için çok büyük bir planı bulunuyor. Ortak çabalarla birlikte buraya gelen Çinli turist sayısı daha da artacaktır."

Ağustos ayı içinde Troya müzesini bitiriyoruz

Çanakkale Valisi Orhan Tavlı ise "2018 Yılı Hükümetimiz ve Kültür ve Turizm Bakanlığımız tarafından Troya Yılı ilan edildi. Troya Yılı içerisinde Sayın Bakanımız ve heyetimizi Çanakkale’de ve Türkiye’de ağırlamaktan büyük onur duyuyoruz. 2018 Troya Yılında Troya Antik Kentini ziyaret eden yerli ve yabancı turist sayısı yaklaşık 2 katına çıktı. Ağustos ayı içerisinde Troya Müzesini bitiriyoruz. İnşallah bu yıl içerisinde de açılışını bütün dünya insanıyla birlikte hep beraber yapacağız. Doğu ve Batı medeniyetlerini Troya Müzesinde, Troya ve Çanakkale’de buluşturacağız. Bu nedenle 2018 Troya Yılında herkesi Çanakkale’ye ve Troya’ya davet ediyoruz" diye konuştu.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha