Bakan Kurtulmuş’tan Alman siyasetçilere çağrı…

Bakan Kurtulmuş’tan Alman siyasetçilere çağrı…
26 Temmuz 2017, 10:01
Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, iplerin gerildiği Almanya’ya turizm ile siyasetin bir birinden ayrı tutulması çağrısında bulunarak, “Siyasetin turizmi etkilemesi yerine turizmin siyaseti yumuşatması daha doğru” dedi.

Almanya ile Türkiye arasında yaşanan gelişmelerin turizmi etkilemediğini dile getiren Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, “Şimdiye kadar çok rezervasyon iptali görünmüyor. Bir tereddüt görünüyor olsa da rezervasyon iptali görünmüyor. İnşallah kısa süre içinde politik gerginlik azalırsa, özellikle turizm mevsiminde fazla etkilenmeden bu işi atlatırız” dedi.

Türkiye güvenli

Hürriyet Gazetesi’nden Turan Yılmaz’ın haberine göre; Kurtulmuş, özetle şunları söyledi: “Ülkeler arasında zaman zaman gerginlikler olur, yakınlaşmalar olabilir. Benim Alman siyasetçilere tavsiyem şudur, siyasetteki gerginlikleri azaltma yolu olarak turizmi görsünler. Siyaset üzerinden turizme laf söylemek yerine, turizm üzerinden siyasetin gerginliklerini azaltacak imkanlara odaklansınlar. Türkiye’nin her şehri, Almanya’nın, Fransa’nın, İngiltere’nin her şehri kadar güvenlidir. Siyasetin turizmi bir şekilde etkilemesi yerine, turizmin siyaseti dengelemesi ya da turizmin siyaseti bir şekilde yumuşatmasının daha doğru olduğu kanaatindeyim.

Turizm zirvesi

Turizmcilerle bir araya gelip onları da dinleyeceğiz. Bundan sonra farklı şehirlerde bölgesel olarak sorunları dinleyeceğiz. Yurtdışındaki ataşeleri harekete geçirmemiz lazım. Turizm sadece bizde deniz, kum, güneş turizm olarak görünüyor. Alternatif turizmin açılması, eylem planı içerisine de girmiş, Erzurum, Kars bölgesinde kış turizmi merkezinin oluşturulması, sağlık turizmi. Türkiye turizm açısından çok zengin bir yer. İnşallah bu zenginliği değerlendiririz.”

Kurtulmuş, “Almanlar söylüyor ‘gerilim var’ diye, ama 863 bin kişi gelmiş 5 ayda Almanya’dan. Alman köyleri var Antalya civarında. Siyasetteki gerginlikleri kavgaları turizme sokmamak lazım… Zaten ülkelerin karşılıklı soft power’ı (yumuşak güç) diğer ülkelerin haklarıyla paylaşılabilecek en önemli alan. Almanlar için Türkiye en önemli destinasyonlara sahip. Bunları zaman içinde onarmak lazım” dedi.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha