Bakan Kurtulmuş Alman yetkililerden ne talep etti?

Bakan Kurtulmuş Alman yetkililerden ne talep etti?
12 Ocak 2018, 10:12
Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Türkiye’nin Alman turist sayısında yeniden yükselişe geçeceğine inandığını belirterek; Alman yetkililerden bir talepte bulundu. Bakan Kurtulmuş, 2023 yılında 6 -7 milyon Alman turistin Türkiye’yi ziyaret etmesini öngördüklerini belirtti.

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Başbakanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı tarafından düzenlenen program kapsamında, Almanya'dan gelen basın mensubuyla bir araya geldi.

Bakan Kurtulmuş, Almanya'dan sertleştirilen seyahat tavsiyelerini yumuşatmasını talep etti. Turizm Bakanı Kurtulmuş, Berlin'den Türkiye'nin Alman vatandaşları için tehlikeli olmadığı mesajını vermesini istedi.

"Türkiye’ye yönelik olumlu mesajlar bekliyoruz"

DW Türkçe’nin haberine göre, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, “Alman yetkililerden Türkiye’ye yönelik olumlu mesajlar bekliyoruz” diye konuştu. Bakan Kurtulmuş bu mesajların “Türkiye’nin Alman vatandaşları için tehlikeli olmadığı ve Türkiye’ye rahatça seyahat edebileceklerini” içermesi gerektiğini belirtti.

Kurtulmuş, turizmin son iki yılda yaşanan krizi aştığına ve Alman turist sayısının önemli ölçüde artmasını beklediğine dair iyimser mesajlar da verdi.

“Yabancı turist sayısında artış var”

Kurtulmuş 2017 yılında Türkiye’ye gelen yabancı turist sayısının yeniden yükseldiğini ve 32 milyon 400 bini bulduğunu bildirdi. Kurtulmuş, bu turistlerin Türkiye’ye 26 milyar dolarlık gelir getirdiğini kaydetti.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yıldönümü olan 2023 yılında hedefin “50 milyon turist ve 50 milyar dolar turizm gelirine” ulaşmak olduğunu belirten Kurtulmuş, 50 milyon turistin 6 - 7 milyonunun Almanya’dan gelmesini hesap ettiklerini söyledi.

Alman Dışişleri Bakanlığı 2017 yılının Temmuz ayında Türkiye’ye yönelik seyahat ve güvenlik tavsiyelerini güncelleyerek Alman vatandaşlarını keyfi tutuklamalara karşı uyarmıştı. Halen geçerli olan güncellemede keyfi gözaltı ve tutuklamaların “ne sebep ve ne de sürelerinin makul olduğuna” dikkat çekilmişti.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha