Bakan, iddialarla ilgili açıklama yapmalı

Bakan, iddialarla ilgili açıklama yapmalı
19 Eylül 2019, 10:13
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un şirketi Etstur’un otellerle “tek yetkililik” anlaşmalarına sektörün tepkisi sürüyor. Konuyla ilgili Jolly Tur Yönetim Kurulu Başkanı Mete Vardar dikkat çekici açıklamalar yaptı.

Jolly Tur Yönetim Kurulu Başkanı Mete Vardar sektörün gündemini TurizmGüncel’e değerlendirdi. Son dönemde çok sayıda acentenin Bakan Ersoy’un şirketinin hakim pozisyonundan dolayı iş yapamaz hale geldiği iddialarını değerlendiren Vardar konuyla ilgili şunları söyledi: " Sektörün önemli tur operatörlerinden birinin sahibi olduğu süreçte biz bir açıklama yaptık. Dedik ki, ‘ Sektörü bilen, sektörün içinden gelmiş gelmiş bir ismin bakan olması bizleri mutlu ediyor ama haksız rekabet noktasında da endişelerimiz var’.

Rekabetin dışına çıkmış oluyor

Açıkçası şirket olarak bizim bu konuyla ilgili yaşadığımız bir sıkıntı yok. Etkilendiğimiz bir konu da yok. Çünkü biz kendi işimizden sorumluyuz. Kendi işimizin tüm gerekliliklerini yerine getirerek, misafirlerimize, ülkemize ve çalışanlarımıza güven içinde yolumuza devam ediyoruz.

Biz de son zamanlarda sohbetlerimizde bununla ilgili birtakım şeyler duyuyoruz ama ben sayın bakanın bire bir olarak bu konuların içinde olacağını düşünmüyorum. Çünkü bu profesyonellikte, bu zekada olan ve çok önemli bir marka yaratan birinin böyle bir hata yapabileceğini düşünmüyorum. Öte taraftan sektörün önemli oyunculardan birinin bu pozisyona geçmesi zaten haksız rekabetin zeminini hazırlıyor, söz konu şirket rekabetin dışına çıkmış oluyor.

Haksız rekabet daha görünür hale geldi

İkinci olarak ise son 10-15 gündür bu konuyla ilgili ciddi bir tepkinin olduğunu görüyorum. Tepkinin geneline baktığımız zaman, şirket içindeki profesyoneller bu dengeyi bozuyor gibi görünüyor. Bu anlamda belki bir takım söylem ve konuşmaları olmuştur. Bu konunun birebir tarafı olmadığım için şu anda bu konuyla ilgili bir şey söylemem etik olmaz. Ancak, bizim geçen yıl dikkat çektiğimiz haksız rekabet unsurunun daha görünür hale geldiği görülüyor. Ama dediğim gibi, benim bununla ilgili birebir yaşadığım bir olay yoktur.

Yüzlerce acentadan serzenişler var

Bu konuyla ilgili olarak sayın bakanın belki de bir açıklama yapması gerekir. Çünkü sayın bakan göreve geldikten sonra, ‘ Ben şirketimi kurumsallaştırıyorum, görevlerimin tamamını profesyonellere devrediyorum. Ben artık Kültür ve Turizm Bakanıyım ve mevcut şirketimde herhangi bir görevim yoktur’ şeklinde açıklama yaptı. Şu anda bu durumun arkasında olup olmadığının cevabını kendisi verecektir. Bizim bununla ilgili bir şey söylememiz doğru olmaz. Yüzlerce acenteden serzenişler var ve bu açıklamaların doğru olup olmadığı ile ilgili açıklamayı bakan yapacaktır.

Bakan Ersoy turizm kamuoyuna açıklama yapmalı

Biz Jolly olarak 33 senelik bir şirketiz. Çok önemli dostluklar ve partnerlikler edindik. Böyle bir durumda bizi yalnız bırakmayacak bir sürü partnerimiz var. Bu yüzden biz bunları yaşamıyoruz. Açıkçası, bizim partnerlerimizden, bir baskı yaşadıklarına dair herhangi bir şey duymadım. Son zamanlarda çok konuşulan bu konuyla ilgili Bakan Ersoy’un turizm kamuoyuna bir açıklama yapması gerekiyor.’’

Yorumlar
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha