Bakan Ersoy: Türkiye'ye gelen turist eğer 'pozitif' çıkarsa...

Bakan Ersoy: Türkiye'ye gelen turist eğer 'pozitif' çıkarsa...
19 Haziran 2020, 16:04
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy Türkiye'ye gelen turistlerin havalimanında yapılacak testlerde pozitif çıkmaları durumunda yapılacaklarla ilgili bilgiler verdi.

Kültür ve Turizm Bakan Mehmet Nuri Ersoy, Güvenli Turizm Sertifikasyon Programı bilgilendirme programı kapsamında, 50 ülkenin büyükelçisi, uluslararası ve ulusal basın mensuplarıyla Antalya’da buluştu. Lara Barut Hotel’deki buluşmada konuşan Bakan Ersoy, Türkiye'ye gelen turistlere havaalanlarında Covid-19 testi yapılacağını söyledi.

Ülkesine gönderilmeyecek

Ersoy, getirdikleri kurala göre havalimanlarına iniş yapan yolcunun önce vücut sıcaklığının ölçüldüğünü, 37.8 derecenin üzerinde ve başka bir semptomu varsa hemen ücretsiz bir test yapıldığını söyledi. 'Test sonucu negatif ise problem yok' diyen Ersoy, pozitif ise yolcuyu hastaneye göndereceklerini, doktorların hastanede kalıp kalmamasına karar verdikten sonra eğer çok kritik değilse otele gönderilebileceğini ifade etti. Ersoy, pozitif vakalar için otellerde izole odalar olacağını belirtti.

Test merkezleri önce Antalya ve İstanbul'da faaliyete geçecek

Koronavirüs testi pozitif çıkanların tedavisinin 2 hafta sürebileceğini, ama bu durumda ekstra günler için otellerin ücretsiz hizmet sunacağını belirten Bakan Ersoy, “ Tur operatörlerine de bununla ilgili ücretsiz verebileceklerine dair yazı gönderilecek. Testi pozitif çıkanlar ne olacak sorusunun cevabı işte bu, herhangi bir şekilde geri gönderilmeyecek. Aynı prosedür transit yolcular için de geçerli. Test merkezleri öncelikle Antalya ve İstanbul'da ardından Dalaman, Bodrum ve diğer turistik merkezlerinin havalimanlarında faaliyete geçecek. Aynı zamanda Yunanistan ve Bulgaristan sınırlarında olacak" diye konuştu.

Lokanta ve kafelere 36 ay vadeli, 6 ay geri ödemesiz kredi

Bakan Ersoy lokanta ve restoranlar için geliştirdikleri kredi çalışmasını da açıkladı. Ersoy, Bakanlık'tan işletme belgesi olan restoranlar ve kafeler için Ziraat Bankası'yla kredi çalışması yaptıkları ifade etti. Kredi paketini önümüzdeki Pazartesi gününden itibaren hayata geçireceklerini ifade eden Ersoy, " 1 milyon liradan 20 milyon liraya kadar kadar 36 ay vadeli, yüzde 7,5 faizle 6 aya kadar ödemesiz bir krediyi hayata geçiriyoruz İki kriter var, Turizm Bakanlığından işletme belgeleri olacak, ikincisi Ziraat Bankası'na üye iş yerleri olması lazım. Bu iki kriteri yerine getirdikleri zaman bundan yararlanabilirler" dedi.

500'den fazla otel başvurdu

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın Güvenli Turizm Sertifikasyon programı kapsamında yaptıkları çalışmaları da anlatan Ersoy, gönüllülük bazlı programına yapılan başvuruların tga.gov.tr'de detaylı olarak yer aldığını dile getirdi. Ersoy, " Başvuruları bütün otel ve restoranlar görülebilir. Türkiye'deki tüm tur operatörleri, bu sertifikalı otelleri listesine koymaya başladı. 500'den fazla otel başvurdu ve 1 ay içinde 2 bine ulaşmasını düşünüyoruz" diye konuştu.

Yorumlar
Haydar Dursun
19 Haziran 2020, Cuma 08:02
Hoop bizim Tokatçılara yeni ekmek kapısı ôzellikle ôzel hastaneler gelenin yarısı hasta çıkar.. sonrada Turist geldi olur..
Dogan
19 Haziran 2020, Cuma 06:01
Çok beklersiniz turist gelecekdiye
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha