Bakan Ersoy: Turizmde artık dünyanın süper ligindeyiz

Bakan Ersoy: Turizmde artık dünyanın süper ligindeyiz
24 Kasım 2023, 10:20
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy AKTOB tarafından 13. düzenlenen Uluslararası Resort Turizm Kongresi'nde konuştu.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy AKTOB tarafından 13. düzenlenen Uluslararası Resort Turizm Kongresi'nde konuştu. Bakan Ersoy'un konuşmasından satır başları şöyle:

10 ayda 50 milyon ziyaretçiyi aştık

Turizmde dolu dolu bir yılın daha sonuna geliyoruz. Bildiğiniz üzere, 2023 yılında OVP hedefi olarak 55,6 milyar dolar turizm geliri ilan etmiştik. Şubat ayı başında yaşadığımız asrın deprem felaketi, ardından seçim süreci ve şimdi İsrail’in Gazze saldırılarının uluslararası etkilerine rağmen hedeflerimize çok yakınız.

2023 yılı Ocak-Ekim döneminde ağırladığımız toplam ziyaretçi sayısı 50,2 milyon kişiyi aştı. Tatillerinde Türkiye’yi tercih eden yabancı turist sayısı bu 10 ayda, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 11,58’lik artış göstermiştir.

Turizm gelirimiz yüzde 20 arttı

Turizm gelirlerinde ise 2023 Ocak-Eylül döneminde 42 milyar dolara ulaşmış durumdayız. Geçen yılın aynı döneminde ulaştığımız 35 milyar dolarlık gelirle kıyaslandığında, %20 oranında bir artış elde ettiğimizi memnuniyetle görüyoruz.

Kişi başı turizm gelirinde bu yıl 100 dolara ulaşacağız

Bir başka başarıyı da kişi başı gecelik harcama rakamlarında elde etmiş durumdayız. Öncelikle şunu belirtmeliyim ki bizim için önemli olan kişi başı harcamadan ziyade kişi başı gecelik harcamadır. 2017 yılını Türkiye 65 dolarla kapatmıştı. Hayata geçirmiş olduğumuz başarılı politikalar sonucu 2022 sonunda bu rakamı 89 dolara kadar taşımıştık. Bu yıl ise 100 dolar olarak tamamlamayı hedefliyoruz.

Yatak kapasitesi 2.2 milyona yükseldi

Öte yandan 2002'de yaklaşık 800 bin olan konaklama tesislerinin toplam yatak kapasitesini, Kasım ayı itibarıyla 2,2 milyona yükselterek %175 arttırdık. Tesislerin tamamının Bakanlık belgeli olmasını zorunlu hale getirerek, nitelikli turizm konusunda çok gerekli bir süreci de tamamlamaya yaklaştık.

Rakamlar turizmde artık dünyanın süper liginde olduğumuzu gösteriyor

Tüm bu rakamlar bize şunu gösteriyor, Türkiye olarak turizmde artık dünyanın süper ligindeyiz. Bu işi en üst seviyede yapan ülkeleri rakip olarak görüyor ve hedeflerimize uygun bir şekilde ilerliyoruz. 2028'de ise hedefimiz çok daha büyük. Turizm gelirinde çıtayı 100 milyar dolar seviyesine çıkaracağız.

İnşallah her zaman olduğu gibi siz değerli sektör paydaşlarımızın da özverili çalışmaları ve destekleriyle hedeflerimizi birer birer tutturacağız.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha