Bakan Ersoy: Turist bunu biliyor, sürpriz olmayacak

Bakan Ersoy: Turist bunu biliyor, sürpriz olmayacak
16 Kasım 2019, 09:20
Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın TBMM Plan ve Bütçe Komisyon'undaki görüşmelerinde Bakan Mehmet Ersoy, komisyon üyelerinin sorularını cevapladı.

Konaklama vergisi olarak bilinen ve konaklama sonucunda tüketicinin harcadığı paranın yüzde 2’si kadarını vergi olarak ödemesini içeren düzenleme TBMM Meclis Genel Kurulu’nda kabul edilmişti. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, Bakanlığın Plan ve Bütçe Komisyon'undaki görüşmelerinde milletvekillerinin konaklama vergisiyle ilgili sorularını cevapladı.

Bize gelen turistlerin çoğu gittikleri ülkelerde bu vergiye muhatap

Turizm gelirlerinin yüksek olduğu bütün turizm ülkelerinde konaklama vergisi olduğunu ifade eden Bakan Ersoy, bunun tüketiciden alınacak bir vergi olduğunu söyledi. Bakan olarak kendisinin bir uyarıda bulunduğunu ifade eden Bakan Ersoy, “Hazine ve Maliye Bakanlığı da bunu kabul etti. 1 Nisan’da başlaması için. Neden 1 Nisan? Yaz paket turları 1 Nisan’da başlıyor. İçiniz rahat olsun. Dünyanın her yerinde uygulanan bir vergi. Bize gelen turistlerin çoğu da gittikleri ülkelerde bu vergiye muhatap. Aslında turist bunu biliyor, sürpriz olmayacak. Aşamalı olması konusunda ilk yıl daha düşük başlamasıyla ilgili Hazine bakanlığımızla mutabıkız. Onu Meclis değerlendirecek” dedi.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha