Bakan Ersoy: TGA bu yıl 100 milyon doların üzerinde bütçe kullanacak

Bakan Ersoy: TGA bu yıl 100 milyon doların üzerinde bütçe kullanacak
09 Mart 2022, 14:34
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Fox TV'de İsmail Küçükkaya ile Çalar Saat Programı'na konuk oldu.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Fox TV'de İsmail Küçükkaya ile Çalar Saat Programı'na konuk oldu.

Bakan Ersoy, Türkiye'nin turizm potansiyelinin büyümesi gerektiğine işaret ederek, "2028 yılında Türkiye'nin hedefinin 120 milyon turist, 100 milyar dolar gelir olması gerekiyor. Bu, Türkiye için zor bir hedef değil. Çok rahat ulaşılabilir bir hedef." dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Bakan Ersoy, Türkiye'nin jeopolitik konumu nedeniyle geçmişten bugüne global krizlerden etkilendiğini ancak krizlerden başarıyla çıkılabileceğini söyledi.

Son 1 haftadır İstanbul'a günde 40 bin turist girişi var

Son bir haftadır İstanbul'a günlük ortalama 40 bin turist girişi olduğuna işaret eden Ersoy, salgın öncesi rakamları yakaladıklarının altını çizerek, bu rakamların pazar çeşitliliği stratejisinin ne kadar hızlı sonuç verdiğinin göstergesi olduğunu dile getirdi.

TGA bu sene 100 doların üzerinde tanıtım bütçesi kullanacak

Bakan Ersoy, TGA'nın bu sene 100 milyon doların üzerinde bir tanıtım bütçesi kullanacağını vurgulayarak, "Şu anda geçmişten bugüne kadar Türkiye'deki en yoğun, dünyada da en etkili tanıtım yapıyoruz. Çok para harcamanız önemli değil. Parayı doğru yere harcamanız ve etkili tanıtım yapmanız önemli." ifadelerini kullandı.

Otel ruhsatında belediyelerin yetkisi ellerinden alınmıyor

2634 sayılı Turizm Teşvik Kanununda yapılan değişikliklere de değinen Ersoy, şu bilgileri verdi:

"Birincisi, belediyelerin otel ruhsatı yetkileri elinden alınıyor deniliyordu. Tam tersi belediyenin yetkisi şart koşuluyor. İkincisi, yanan ormanlık alanlar turizme açılacak ve tek yetkili Kültür ve Turizm Bakanlığı olduğu iddiasıydı. Şimdi bakın burada da yanlış bir algı var. 1982'de hazırlanan bu yasayla 3 tane bakanlığa turizm konaklama amaçlı konaklama tahsisi yapma yetkisi veriliyor. Sonrasında 2008 yılında AK Parti hükümetleri zamanında 3 tane kısıtlama getiriliyor. 'Artık sınırsız olarak ormanlar tahsis edilmesin. Sınırsız emsal verilmesin ve yüzde 30'la kısıtlansın. Bir de orman arazisine yatırım alanı açan, o alanın 3 katı kadar orman arazisi için ihtiyaç duyulan finansmanı sağlasın.' deniliyor. 2021'de ise bu kanunda konaklama konusunda uzman bakanlık Kültür ve Turizm Bakanlığı olduğu için konaklamayla ilgili tahsisler bundan sonra sadece Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılsın (istendi). Burada da denildi ki; Kültür ve Turizm Bakanlığı kafasına göre yapamaz. Tarım ve Orman Bakanlığından araziyi isteyecek. Uygun görülürse tahsis işlemine başlayabilecek."

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha