Bakan Ersoy, seyahat acentalarını küçümsemeye devam ediyor…

Bakan Ersoy, seyahat acentalarını küçümsemeye devam ediyor…
09 Kasım 2022, 11:16
Türkiye’ye gelen turistin yarısının kendi kendine geldiğini söyleyen Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, kalınının yüzde 80’ini de yaklaşık 100 seyahat acentasının getirdiğini ileri sürdü. 14 bin seyahat acentasının Türk turizminde kayda değer bir etkisinin olmadığını ifade eden Ersoy, TGA’da acentaların katkısının yüzde 3’lere indiğini ileri sürerek, “Yarım koltuk veremeyeceğimiz için tam koltuk verdik” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy 24 TV’de canlı yayınlanan ‘Yüz Yüze’ programına konuk oldu. Ersoy programda Turizm Geliştirme Ajansı (TGA) ile ilgili dikkat çekici açıklamalar yaptı.

Seyahat acentalarına yarım koltuk veremeyeceğimiz için tam koltuk verdik

TGA’da kendi kendini kontrol eden bir sistemin olduğunu ileri süren Bakan Ersoy “Parayı veren sektör paydaşları arasında verdikleri oranla, kim ne kadar katkı payı veriyorsa, o kadar koltuk sahibi oluyor. Şimdi yeni düzenlemeyle 18 koltuk var. Bunun 2’si devlete, 16’sı sektörlere ait. Bir tane Türk Hava Yolları, bir tane havalimanları, bir tane yeme-içme sektörü var. Her koltuk yüzde 6’ya denk geliyor. Bir tanesi de seyahat acenteleri. Onların yüzde 4 payı var, yüzde 3’e doğru gidiyor ama yarım koltuk veremeyeceğimiz için tam koltuk verdik. Hatta sorduk onlara ‘çıkmak istiyorsanız çıkın’ diye, kalmak istediklerini söylediler. İyi dedik, koltuğunuz bakidir.” ifadelerini kullandı.

Bunun dışında TGA’da otelciler bulunduğunu belirten Ersoy, yatak kapasitesi ve geceleme sayısı yüksek olan Marmara ve Akdeniz bölgelerinden 3’er, Ege’den iki ve diğer bölgelerden birer otel temsilcisinin TGA’da olduğunu söyledi.

14 bin seyahat acentesi getiriyor diyorlar ama...

Meslekte 37 yılı geride bıraktığını kaydeden Ersoy, “Hep diyorlar ya, ‘14 bin seyahat acentesi var, 14 bin seyahat acentesi getiriyor. Şöyle bir baktığımız zaman. Yarısı kendisi geliyor. Kalanın yüzde 80’i de yaklaşık 100 tane seyahat acentesi ile geliyor. Zaten hepsinin patronları arkadaşlarım. Zaten bir şey olursa bana WhatsApp’tan yazıyorlar. Bir o kadar getiren yabancılar (yabancı tur operatörleri-TG) onların CEO’ları da yakın arkadaşım. Yani bir kriz olduğu zaman onlarla hemen bir yerde buluşup WhatsApp’ta ‘şu uçakları getir bakalım, ne yapacağız’ diyebiliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Yorumlar
Ama yeter
12 Kasım 2022, Cumartesi 02:11
Sayın Bakan konuya hangi açıdan bakıyoruz. Incoming mi outgoing mi yerel tur yapan acenteler mi? 14 binin nekadari a,b veya c bence bukadar bomboş konuşmadan önce düşünüp en azından tekelleşme yolunda ilerlerken partnerlerin olan 100 acenteye indirmeseydin konuyu.
SALIH GÜRER
10 Kasım 2022, Perşembe 07:01
ACENTALARI AŞAGLAMAK KİMSENİN HADDİ DEGİLDİR..SİZ HARİÇ HİÇ BİR ACENTA DEVLETİN İMKANLARINI KULLANMIYOR..
Sevinç Akdoğan
10 Kasım 2022, Perşembe 01:33
Sayın bakın 100 tane Acente dışında kı acentelerin bu ülke için bir istihdam kaynağı olduğunu atlıyor nedense (Kendi ve ailesini bile beslese bu işsizliğe + isyan etmeyecek kişiler demek),kobi/ kübi olarak ürettiğimiz işle yarattığımız istıhdam ise yıne devlete ayrı bır katkı, yerlı turıstin kaale alınmadığını düşündürüyor tüm bu söylemleri..Daha ıyı danışmanlar lazım sayın bakana doğru bılgılerı aktaracak..
ACENTACI
10 Kasım 2022, Perşembe 10:08
Acentalar sadece turıste mi hızmet etmelı nasıl bir bakış açısı bu? Türk vatandaşı uçmayacak mı? tatil yapmayacak mı ?Dünyada yaşanan olumsuz bir çok gelişme malesef turizmi bu kadar olumsuz etkilerken zar zor ve çok cüzzi servis ücretleriyle ayakta kalmaya çalışan acenteler nasıl bu kadar yok sayılıp küçümsenebilir? oysakı durumumuzu en iyi anlayan yöneticiler olmalıyken böyle bir açıklama gerçekten çok üzücü..
Seyahat Acentesi
10 Kasım 2022, Perşembe 09:13
14 Bin Acenteyi Kapat bi tek ets kalsın , sende rahat et bizde başka iş yapalım artık , yüz karası adam
İbrahim çamkerten Transanatolie Tour
10 Kasım 2022, Perşembe 09:12
Sayın Bakan, Günaydın. Transanatolie Tour da incoming yaparak yurtdışından turist getiriyor.Bizim numaramızı da "arkadaşlarınızın " olduğu listeye ekletebilir misiniz? Saygılarımızla. Transanatolie Tour a 4938 www.transanatolie.com +90 5079945540
Ali demir
10 Kasım 2022, Perşembe 08:40
Ağacın kurdu…. M. Ersoy . Devlet desteğini ala ala ihya olmuş bir ets. Milli emlakların yerleri ile ihya olan bir ets. Yer milletin yeri, milletin parası ile ihya ol. Sonrada kendi imkanları azmi ile ekmeğini kazanan, vergisini aidatını ödemeye çalışan ACENTALARı küçümse. Allah kerimdir. 2-1 metrelik o çukura sende ve sen gibiler de gireceksiniz. Orada da konuşursun ama böyle rahat olmayacak Tosun paşacık…
acentacı
10 Kasım 2022, Perşembe 07:54
Yani, pes doğrusu. 14 bin acentanin en az 3-4 bini incomingci bunu sen de biliyorsun da. Sana diyecek bir şey yok.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha