Rota

Bakan Ersoy: Sektör kendi içinde bunu çözdü!

Bakan Ersoy: Sektör kendi içinde bunu çözdü!
14 Kasım 2019, 15:21
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, TBMM Plan ve Bütçe Komisyon'undaki görüşmelerde Bakanlığın 2019 yılındaki faaliyetleriyle ilgili sunum yaptı.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda yaptığı konuşmada Thomas Cook krizinin ardından ilk etapta destek kredisi hazırladıklarını söyledi. Kredinin bu kasım sonuna kadar bütün firmalara kullandırılacağını belirten Ersoy, " Talepleri biz aldık. Bankalar değerlendiriyor, ay sonuna kadar tamamı kullandırılacak. Ön gördüğümüz gibi çok ciddi bir talep gelmedi, sektör kendi içinde bunu çözdü." diye konuştu.

British Airways uzun yıllar sonra Türkiye için kapasite artışına gitti

Thomas Cook'un iflasının ardından aldıkları ikinci tedbirle ilgili de bilgiler veren Ersoy, şu ifadeleri kullandı: " 2’nci kısmında ise önemli olan bundan sonraki sezonu kurtarmak yani Thomas Cook’tan kaybolan kapasitenin hızlı bir şekilde yerine konmasıydı. 1 Nisan-1 Kasım tarihleri arasında bu yedi aylık süreçte 850 bin koltuğu vardı Thomas Cook’un. Bu 850 bin koltuğun yerine yaklaşık 1 milyon 300 bin ilave koltuk koyarak kapatmış olduk. Mevcut oyuncuların kapasite artışını sağlayıp yeni oyuncuların pazara girmesini sağladık. Hatta burada British Airways de -ki tarifeli sefer olması açısından önemli- o da uzun yıllardan sonra kapasite artışına gitme kararı aldı, easyJet yoğun bir şekilde tekrar Türkiye pazarına girmeye karar verdi. Bunlarla birlikte 850 bin kayba karşılık 1,3 milyon ek kapasiteyi gerçekleştirdik. Yani hem kaybı kapatmış olduk hem de İngiltere pazarında büyüme için gerekli olan koltuk kapasitesini ekletmiş olduk."

Uçağı kapabilen sezonu kurtarıyor

Bu süreçte Turizm Geliştirme Ajansı'nın tanıtım destekleri sayesinde çok hızlı bir şekilde aksiyon aldıklarını ifade eden Ersoy, şöyle konuştu: " Birkaç gün içinde protokoller yapılıp uçakların Türkiye’ye yönlenmesi sağlandı. Boeing 737 MAX’lardan dolayı piyasadan çok yoğun bir şekilde uçak çekilmişti, öncelikli olanlar, uçağı kapabilen sezonu kurtarıyor. Geçen hafta ben, İngiltere’de fuardaydım, Türkiye satışları açık ara 1’inci sırada yer alıyor diğer ülkelerle kıyaslandığında. Yani Thomas Cook’la ilgili kriz ihtimalinin tamamının ortadan kalkmış olduğunu en son fuarda da görmüş olduk. Thomas Cook’la ilgili yine, bir şey daha belirtmek istiyorum: Thomas Cook ne ilk büyük çaplı iflas ne de son olacak. Bu, bir arz güvenliği sorunudur ve kaçınılmaz yani bundan sonra da bu tarz iflasların yaşanılmasını kaçınılmaz. Önemli olan bizim, sektörü buna dayanıklı hale getirmektir. Bu da markalaşma ve bunun sonucu olan münferit rezervasyonların artmasıyla mümkün olabiliyor. Bu işin ilacı da tanıtım, tarifeli seferler, teknoloji ve çağa uygun yeni iletişim sistemlerini etkin kullanması."

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha