Bakan Ersoy: Sadece devletin malına el koyuyorum

Bakan Ersoy: Sadece devletin malına el koyuyorum
17 Şubat 2020, 07:39
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy Çeşme'ye yapılması planlanan projeyle ilgili gazete yazarlarına dikkat çekici açıklamalar yaptı.

Çeşme'de acele kamulaştırmalarla gündeme gelen turizm merkezi projesi tartışılmaya devam ediyor. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy projeyle ilgili gazete yazarlarına bilgi verdi. Hürriyet Yazarı Ertuğrul Özkök Ersoy'un konuyla ilgili söylediklerini köşesine taşıdı. Özkök'ün köşesinde aktardığına göre Ersoy, Çeşme Yarımadası'nın yılda 2.5 aylık bir turizm mevsimi ile yaşamaya çalıştığını bu durumun da fiyatları yükselttiğini söyledi. Bu proje ile amaçlarının yarımadayı ve İzmir’i 12 ay turizme açmak olduğunu belirten Ersoy, " Yani insanlar Nice’e gider gibi, Cannes’a gider gibi gelsin buraya. İnanın bunu da çok kolayca başarabiliriz.” ifadelerini kullandı.

'Arap' iddiasını araştırdım

Projeyle Çeşme'nin Araplara peşkeş çekileceği iddialarıyla ilgili sorulara da cevap veren Ersoy şu ifadeleri kullandı: "Araplara verilecek lafı nereden çıktı bilmiyorum. İnanın bunu ben de gazetelerde okudum. Yok böyle bir şey. Şimdilik öğrenebildiğim şu. Çeşme Yarımadası’nda yatırım yapmak isteyen bir Türk şirketi elinde güya bir proje ile gitmiş Araplarla görüşmüş. Bu projenin Araplarla yakından uzaktan ilgisi yok."

Sadece devletin malına el koyuyorum

Çeşme projesinde kamulaştırmalarla ilgili bilgiler de veren Ersoy, " Bu projenin toplam alanı 9 bin 574 hektar. Bunun 2 bin 990 hektarı otoyolun üst tarafında. Bu alanın tamamı kamu alanıdır. Yani devletin malı. Projenin otobanın alt tarafında kalan bölümü ise 5 bin 954 hektar. Bunun tamamı da kamu alanı. Yani vatandaşın özel malına değil, devletin malına devlet koyuyor. Mecburen kamulaştırma da yapacağız. Ama bu 9 bin 594 hektarın yanında çok küçük. Sadece 190 hektar alanı kamulaştıracağız. Yoğun yerleşim yerlerine dokunmayacağız. Yani insanlar site yapmış oturuyor. Oraya dokunmayacağız. Kamulaştırılacak parsel sayısını da şimdiden açıklayayım. Toplum 218 parseli kamulaştıracağız. Ama bunun sadece 80’i şahıslara ait. Geriye kalan 138’i tüzel kişilerin elinde.” diye konuştu.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha