Bakan Ersoy: Rezervasyonu olan 400 bin FTI müşterisi yine Türkiye'yi tercih edecek

Bakan Ersoy: Rezervasyonu olan 400 bin FTI müşterisi yine Türkiye'yi tercih edecek
08 Haziran 2024, 11:23
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy geçtiğimiz günlerde iflas başvurusunda bulunan Avrupa'nın en büyük üçüncü tur operatörü FTI ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy Samsun Kültür Yolu Festivali açılışında konuştu FTI ile ilgili de değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye'de tatil yapan 25 bin FTI müşterisinin ülkelerine dönüşleri sorunsuz organize edildi

Ersoy şöyle konuştu: " Bildiğiniz gibi Almanya'nın en büyük tur operatörlerinden biri olan FTI grubu 4 Haziran itibari ile operasyonlarını dünya genelinde durdurma kararı aldı. Bakanlığımızca bir kriz masası oluşturduk. İlk olarak ülkemizde tatilde bulunan 25 binden fazla FTI misafirinin ülkelerine dönüşleri, herhangi bir mağduriyet oluşmasına izin verilmeden ve çok büyük oranda sorunsuz bir şekilde organize edildi. Bu bağlamda sürece yapıcı bir şekilde yaklaşan ve iş birliği yapan başta FTI Türkiye çalışanları olmak üzere konaklama tesislerimize, transfer şirketlerimize, hava yolu firmalarımıza, kamu görevlilerimize bakanlığım ve sektörüm adına teşekkür ederim.

Türkiye rezervasyonu bulunan 400 bin FTI müşterisi farklı tur operatörleriyle yine Türkiye'ye gelecek

İkinci olarak FTI bünyesinde buluna ileriye dönük 400 bin ziyaretçi rezervasyonunun minimum iptalle tekrar ülkemize yönlendirilmesi için çalışmalar yaptık. Başta firmaya atanan kayyum heyeti olmak üzere bu rezervasyonlara talip olan, içlerinde Türk kökenli operatörlerinde yer aldığı Almanya'nın önde gelen tur operatörlerinin yöneticileri ile görüşmelerimizi tamamladık. Dün itibari ile de bakanlık ve TGA olarak Almanya genelinde mevcut kampanyalarımıza ilave olarak yoğun ve uzun süreli bir tanıtım kampanyasını da başlattık. Tüm bu gelişmelerin sonucu olarak, aldığımız bilgilere göre FTI misafirlerinin ileriye dönük Türkiye rezervasyonları çok büyük bir oranda yine Türkiye olarak gerçekleşmekte. Üçüncü olarak firma yetkilileri, Türkiye genelinde işletmelerden olan alacaklarının işletmelere olan borçlarından çok daha fazla olduğunu sözlü olarak beyan etmektedirler. Bu konudaki mutabakat süreci sürmektedir. Sonuç olarak, krize tatilde yakalanan misafirlerin seyahat süreçlerinin diğer ülkelere nazaran sorunsuz bir şekilde gerçekleşmiş olması, tur operatörleri ile başlattığımız yeni kampanyanın da olumlu etkisi ile süreci Türkiye olarak çok az kayıpla kapatacağımızı ve sezon başında belirlediğimiz 7 milyon Alman ziyaretçi hedefini yakalayacağımızı ön görüyoruz.”

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha