Bakan Ersoy: Kötünün iyisiyiz

Bakan Ersoy: Kötünün iyisiyiz
09 Mart 2020, 13:58
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy koronavirüs krizinin turizm sektörüne etkileriyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA)'nın İstanbul’daki merkezinde Hürriyet'ten Elif Ergu'nun sorularını cevapladı.

Avrupa krizi iyi yönetemedi

Koronavirüs krizinin nasıl yönetileceğine yönelik soruyu cevaplayan Ersoy şöyle konuştu: " Önemli olan sektörün dayanıklılığını artırmak. En az hasarla çıkıp, kriz geçince hızla toparlanmak. Türkiye koronavirüsle mücadele sürecini iyi yönetiyor. Mümkünse ölümün olduğu kırmızı koda hiç girmeyelim. İkincisi de hastalığın olduğu turuncu koda da girmemek. Bize yolcu tedariği yapan tüm ülkeler girdi koda. Çin’in dışına çıktığı anda, Avrupa ülkelerinde de görüldüğünde etkisi büyüdü. Bu krizi Avrupa iyi yönetemedi. Çünkü Avrupa krizlere hiç hazır değil. Bize yolcu tedariği yapan ülkeler içine kapandı. Hava trafiğinde yüzde 6’lık daralma konuşuluyor. Krizin tavan yaptığı zamanlarda yüzde 25’leri bulacak, ortalamada dünya ulaşım trafiği artması beklenirken düşecek. İş yaşamında çok kriz atlattık. Bizim aldığımız önlemler kriz sonrası hızlı çıkış yapmak için. Hızlı geçmesini sağlamak için önlem alıyoruz. Thomas Cook krizinde testten geçtik. Bizi teğet geçti. Bu da ne ilk kriz ne de son kriz olacak."

Temmuz'da toparlanırız

Bakan Ersoy şu andaki son durumla ilgili soruyu da şöyle cevapladı: " Havalimanı raporları her gün bana geliyor. Ocakta rekor çok iyi gidiyorduk. Yüzde 16.5 artış oldu. Şubat ayında eksi olacak, mart ayında tavan yapacak. Dünyanın diğer turizm merkezlerine göre daha iyiyiz. Kötünün iyisiyiz. Koronavirüsün etkisi nisan ve mayıstan itibaren azalır, haziranda geçen yılın rakamları yakalanır, temmuzda toparlanırız. Ancak dünya ortalamasının altında kayıp yaşamayı bekliyoruz. Ayrıca düzelmeyi de çok hızlı yapmayı planlıyoruz. Kriz sırasında aldığınız önlemler etkisini kriz sırasında göstermez. Daha sonra gösterir. 18 ülkede televizyonlarda tanıtım yapıyoruz. Yakında 20 ülke olacak. Ayrıca bu yıl National Geographic ile 3 bölümlük bir anlaşma yaptık. Bir bölümü İstanbul, iki bölüm Anadolu’nun tanıtımını içeriyor. Tüm dünyada yayınlanıyor. Kanalın verdiği sonuçlara göre izlenme payı benzer gösterimlerin yüzde 30 üzerinde. Ayrıca dünya genelinde yayınladığımız reklam filmlerinde de deniz-kum-güneş tanıtımının yanı sıra İstanbul ve Anadolu’nun tanıtımına da geniş yer ayırdık. Bu arada 11 ülkeye vizeyi kaldırdık. Bu ülkelerden vize muafiyeti ile fazladan yüzde 7’lik ek bir artış öngörüyoruz."

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha