Bakan Ersoy: İçi boş şeyi tanıtırsanız turist yönünü değiştirir

Bakan Ersoy: İçi boş şeyi tanıtırsanız turist yönünü değiştirir
27 Mayıs 2024, 11:25
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy bir grup gazeteci ile bir araya gelerek gündeme ilişkin soruları cevapladı.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy Türkiye Kültür Yolu Festivali rotasına bu yıl ilk defa dahil olan Şanlıurfa’da 25 Mayıs-2 Haziran tarihleri arasında düzenlenecek etkinlikler çerçevesinde bir grup gazeteci ile bir araya gelerek gündeme ilişkin soruları cevapladı.

Belediyelerin turizm master planı oluşturması lazım

Gelen ziyaretçi sıralamasında dünyada 6’ncı sırada olan Türkiye 2022 yılında Fransa, İspanya ve ABD’nin ardından 4’üncü sıraya yükseldi. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Şimdi hedef dünya 3’üncülüğü” dedi ve turizmi 12 aya ve 81 ile yaymak için çalıştıklarını anlattı. Bunun için artık bakanlık çalışmalarının dışında ilçe ve büyük şehir belediyelerinin de turizm master planlarını hazırlayarak sürece dahil olması gerektiğinin altını çizen Bakan Ersoy, “Burada ilçe ve büyük şehir belediyeleri çok çok önemli. Turizm master planları oluşturmaları lazım. Turizm master planı olmayan turizm şehri olmaz” diye konuştu.

Turist yönünü değiştirir

81 ilin turizm gelirlerinin artması için yerel yönetim işbirliğinin altını çizen Bakan Ersoy, “Benim önerim çok açık. Büyükşehir master planını yapacak. Sonra turizm master planının gereklerini yapacak. Yaptığı kadar sonuç alacak. Aksi takdirde sizin zirveye çıkmanızın çok önemi yok. Aynı hızla zirveden inersiniz. Turizm böyle bir şeydir. Önemli olan bizim yükselmemiz değil pozisyonumuzu koruyarak yükselmemiz. İçi boş bir şeyi tanıtırsanız turist yönünü değiştirir” dedi.

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü tarafından hazırlanan ülkelerin gelen ziyaretçi sayısı ve turizm gelirlerinin sıralamasına göre Türkiye 2019 yılında ziyaretçi sıralamasında 6’ncı sırada yer alırken 2022 yılında 50,5 milyon kişi ile Fransa, İspanya ve ABD’den sonra dünya 4’üncülüğüne yükseldi. Turizm geliri sıralamasında ise 2019 yılında 12’nci sırada olan Türkiye 2022’de ABD, İspanya, Birleşik Krallık, Fransa, BAE ve İtalya’dan sonra 41.4 milyar dolar ile dünya liginde 7’nci sıraya çıktı. Avrupa ülkeleri arasında ise Türkiye 2022 yılında gelen ziyaretçi sıralamasında Avrupa’da 3’üncü, turizm geliri sıralamasında ise 5’inci sırada yer aldı. Bakan Ersoy, “Hedefimiz ilk 3’e girmek. 4’ten 3’e geleceğiz dediğinizde sayı milyon artıyor” dedi.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha