Bakan Ersoy: Hanutçuluk yapan acentelerimiz ve rehberlerimiz var

Bakan Ersoy: Hanutçuluk yapan acentelerimiz ve rehberlerimiz var
06 Ocak 2020, 14:12
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, bugün düzenlenen “Turizmde Dönüşüm Senaryoları Tanıtım Toplantısı”nın açılışında yaptığı konuşmada turizmcilere ağır eleştiriler getirdi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği ile Türkiye Sanayici ve İşadamları Derneğince düzenlenen “Turizmde Dönüşüm Senaryoları Tanıtım Toplantısı”nın açılışında yaptığı konuşmada, 2019 yılında 51 milyon turist, 34 milyar dolara yakın turizm geliri, kişi başı gecelikte de 71 dolarlık gelirin yakalanacağını, kesin rakamların ay sonunda açıklanacağını söyledi.

Bu yıl ise bu rakamları yukarı çekerek 58 milyon turist, 40 milyar dolardan fazla turizm geliri ve kişi başı gecelikte de 78 dolarlık geliri elde etmeyi hedeflediklerini aktaran Bakan Ersoy, 2023’te de 75 milyon turisti, 65 milyar dolar turizm geliri, kişi başı gecelikte de 91 dolar geliri hedeflemeyi planladıklarını anlattı.

'Komşunun personeline yüzde 5 fazla vererek çalarım' diyen oteller var

Zihniyet ve vizyon değişikliğinin ardından bakanlık olarak bir diğer önceliklerinin, turizm gelirlerinin tabana yayılması olduğunu belirten Bakan Ersoy, konuşmasına şöyle devam etti:

"Turizmi tabana yayamazsak yani biri yer biri bakarsa, tüm turizm politikaları etkili ve sürdürülebilir olamaz. Hanutçuluk yapan acentelerimiz, rehberlerimiz ve dükkancılarımız var. Taksiciyi otelin kapısına yanaştırmak yerine komisyon geliri için rent a car bulunduran otelcilerimiz de var. Mevcut otelin yatak kapasitesini artırmayı, kişi gece geliri artırmak yerine total ciroyu artırmayı başarı gören yatırımcı arkadaşlarımız da var. 12 aylık personel istihdamını hedeflemek yerine ‘Sezon geldiğinde komşunun personeline yüzde 5 fazla vererek çalarım’ diyen otelci arkadaşlarımız da var. Bu açıdan zihniyet ve vizyon değişikliği kalıcı bir sonuç istiyorsak çok önemli.

Eğer bunu yapmazsak Türkiye'ye 40 kere gelmiş turistleri kaçıracağız

Bir başka zihniyet ve vizyon değişikliğimiz de turizmi 81 ile yaymak, yeni cazibe merkezleri oluşturmak olmalı. Turizmi başta Ege olmaz üzere İç Anadolu, Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ne de yaymamız gerekiyor. Turizmin ‘repeat guest’ dediğimiz başka sorunları da var. 40 kere Antalya’ya gelmiş Rus turistlerimiz var. Antalya’yı ezberlemişler, hatta bıkmaya başlamışlar. Biz onlara Ege’yi yoğun şekilde tanıtıp, Antalya ile benzer özellikler taşıyan Ege kıyılarına kaydırmayı hedeflemeliyiz. Aksi takdirde Türkiye dışındaki farklı bir destinasyona kaçıracağız.”

Bakanlıktan Çeşme ve Didim'de İki Mega Proje

Bakanlık olarak Çeşme ve Didim bölgesinde iki büyük proje üzerinde çalıştıkları aktaran Bakan Ersoy, bu projelerin doğaya saygılı, geri dönüşüme duyarlı, yatay mimari uygulanmış, 12 aylık turizmin gerektirdiği alt yapı ve ürün çeşitliliğine sahip projeler olduklarını kaydetti.

Turizm geliri yüksek olan ülkelerde 100 yıl önce uygulamaya başlamış olan Turizm Geliştirme Ajansı’nı geçen yıl hayata geçirdiklerini hatırlatan Bakan Ersoy, "Turizm Geliştirme Ajansı ile birlikte sürdürülebilir, yoğun, etkin ve yaygın tanıtımı, çağın yenilikçi iletişim ve teknolojisiyle birlikte yapma şansını bulduk. 2018 yılında Türkiye olanak turizm tanıtım bütçemiz 18 milyon dolardı, geçtiğimiz yıl biz bunu revizelerle 75 milyon dolarlara taşıdık. Sektörden alınan katılım paylarıyla birlikte bu bütçeyi 2020’de 180 milyon dolara çıkarıyoruz. Önümüzdeki yıl 200 milyon dolara sonra 210, 2023’te 220 milyon dolara çıkaracağız." diye konuştu.

Markalaşmanın tanıtım ile olduğunu dile getiren Bakan Ersoy, markalaşma başarılırsa rezervasyonların sayısının arttığını söyledi.

Bakan Ersoy, 2023 yılına kadar münferit rezervasyon oranlarının artırılarak, paket tur oranlarının pasta payının aşağı çekilmesi gerektiğini belirtti.

Toplantıya İstanbul Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz, TÜSİAD Başkanı Simone Kaslowski, Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği Başkanı Oya Narin de katıldı.

"Turizmde Dönüşüm Senaryoları Sunumu"nun ardından panel düzenlendi.

Yorumlar
Yusuf baryaman
09 Ocak 2020, Perşembe 06:45
Ne yazık ki, turizmin yeniden canlandığı bu dönemde, alındığı söylenen ve uygulamaya konulan kararlar, son var olan verimliliğini turizmi bitirmeye yönelik misyonu ile tamamenkötü anlamda bitirme haline gelmiş durumda. Yapılan düzenlemeler, hiç bilir lilerin piyasa bilgisi olmayanların yaptığı düzenlemeler. Bu düzenlemeler turizm de gelinen noktayı menfi derece de etkileyip, bitirecek nokta da. Bir sektör nasıl yok edilir veya perişan edilir, uygulamalarını bugün turizmciler birebir yaşamaktadır. Bir an önce bu gelinen noktadan dönme tedbirleri alınmazsa turizm de istikrar dan bahsetmek, tanzim edilmiş bir turizm seyahat piyasasından bahsetmek hayal olur. Kısaca belediye, ulaştırma, turizm bakanlığı veya tursab, tureb, kıskacına hapsedilmek istenen turizme bir de havaalanında uygulamaya konulan çiçeği burnunda icat ile Türkiye TURİZMİ bir adım ileri gidemediği gibi, perişan olacaktır. Kısaca bu iş böyle olmamalı. Piyasa bilgisi elzemdir. Kafadan iş olmaz.
YÜKSEL TUĞAY
07 Ocak 2020, Salı 11:13
BU ATANMIŞ ŞİMDİYE KADAR NE İŞ YAPIYORDU ACABA BİLEN VARMI???
Gerçek turizm
07 Ocak 2020, Salı 08:21
Sayın bakanımız hanutçuluk diyorsunuz madem acentalar hanutçuluk yapıyor sizin Acenta’nız dahil bütün acentalar denetlensin ve işini dürüst yapan ve yapamayan ayrılsın birilerine suç atacağımıza çözüm İçin bir an önce harekete geçilmeli
Zafer Cengiz
07 Ocak 2020, Salı 01:21
Turizmin defolarını düzeltecek 2.Hamle Süreci "Son 20 yıldır patinaj yaparken" TEMEL SORUNLARI DÜZELTMEK YERİNE Hamaset Makyajları ile günü kurtarmak tercihleri sergileniyor Ama #YaSONRA..?
sinek kovalıyan acentacı
07 Ocak 2020, Salı 12:40
sayın bakanımız internet özerinde baya aktifsiniz acentaları umursamadığınız apaçık beli örnek uçak biletleri acentalar satamıyor oteleride il il durumu iyi olan acentaya zenginlere ets turun sistemini veriyorsunuz onlarda komisyon özeri çalışıyor size turlardada rehberlerinize aylık maaş bağlayıp aldıkları komisyonla gunlukleri en az bin tl olan rehberlerin tarihi anlatıklarında bazı rehberler iyi olan rehber hariç anlatıkları hep yalan salama rehber eksikliğimiz var bütün yük acentanın sırtında bi rehber aynı kazanıyor acentayla ve rehberin ne kira parası ne vergisi ne aydatı ne ticaret odası nede işsizlere iş sağlıyabiliyor acentalar rezil bi durumda tursab başkanı birşey yaptığı yok acentaları bitirme derdinde etrafındakilerde buyume derdinde unutmayın evine ekmek götüren acentacı kardeşlerimiz var tursab şuan hiçbir işe yaramıyor hiç bir yerde hakımız savunamıyor
Lokman Colpantekin
07 Ocak 2020, Salı 11:35
Sayın Bakanım, Oncelıkle sızınle Istanbulda yapılan Turızm yasası uzerıne yaptığımız uç saatlık toplantıdan bır hatırlatma yapayım. Otoplantıda turızm gelırı sağlayan acentalara daır bır sey konusulmadı. Turkıyeye turıst getıren acentalar su anda kan aglıyor. Sacma sapan uygulamalarla muşterı karşılayamaz hake geldık. Musterılerımız havalanında rezıl oluyor. Bence buna egılmenız gerekiyor.
Semih Özcan Adır
07 Ocak 2020, Salı 10:55
Kültür ve Turizm Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ile sıkı bir işbirliğine girerler ve bu iki bakanlık beraberce, turizmle alakalı bütün birimlerde denetimleri arttırır ve yasal kar hadlerine dönüş sağlayarak, uymayanlara ağır yaptırımlar uygularsa, ortada ne vergi kaçıran kuruluşlar, ne hanutçuluk yapanlar ne de yol parasına turist getiren veya her şey içinde tur satan ve yapan acente kalmaz, sistem baştan aşağıya değişir.
Gurkan Özcan
07 Ocak 2020, Salı 08:33
Sizin acentanız ve rehberleriniz düzenlediğiniz turlarda çanak çömlek deri vb mağazalarına girip komisyon almıyor mu? Yani siz de rehberleriniz de hanutçuluk yapmış olmuyor musunuz sayın bakanım?
Acenteci
07 Ocak 2020, Salı 06:58
Hanut deyince önce akla gelen acentelerden birisiniz. Bilin istedim.
Haydar Dursun
06 Ocak 2020, Pazartesi 11:30
Ne oldu yorumum yayınlanmadı pek hesabınıza gelmedi galiba :-) ama kral çıplak bu bir başlangıç haydarı çok duyacaksınız.
haydar dyrsun
06 Ocak 2020, Pazartesi 09:52
bütün Turizimciler suçluyor hanutçuda hanutçu kim bu hanutçu tarif eden yok. çünkü hanutçu acenta, Rehber ve otelci niye kimse söykemiyor suçlu kim hanutçu hangi acenta centerlerdan halıdan deriden restaurantlardan, balondan hanut almıyor söylesenize 4-5 liraya aldığı yemeği 70-8 liraya satan acenteler var tursabın başkanının acentasına bakın.bunları hepimiz biliyoruzda hanutçuyu bilmiyoruz samimi olun Türkiyede Turizmin asıl sirunu Önce Doymak bilmeyen acenteler yani tursab ve Asgari ücreti 4 yemiyeye denk geldiği halde ağlaya ağlaya gözleri şişen tureb. bunlar yazılmaya dillenmeye başlasın artık. maalesefki bakanda sizden.
Ramazan koç
06 Ocak 2020, Pazartesi 08:17
Sayın bakanım şunu iyi beleşinizle tarihinde ilk defa bu kadar kötü kararlar alınan bir dönemdeyiz Buda sizin döneminizde
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha