Bakan Ersoy, gönlünden geçen hedefi açıkladı

Bakan Ersoy, gönlünden geçen hedefi açıkladı
26 Haziran 2021, 10:11
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Habertürk TV’de soruları yanıtladı.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Habertürk TV’de Serap Belet’in sunduğu Haber Özel Programı’nda soruları yanıtladı. Bakan Ersoy'un açıklamalarından satır başları şöyle;

Gönlümden geçen 30 milyon turist ve 23 milyar dolardan fazla gelir

"Geçtiğimiz yıl yaklaşık 16 milyon turistle kapattık. Bu dönem de çok iyi bir süreç yönettik. Sağlık Bakanlığı ile masaya oturduk bu dönem için hedeflerimizi belirledik. Çok sayıda büyükelçi ile Antalya'da bir araya geldik. Bu yıl rakip ülkeleri de hızlı koşarak yakaladık. 25 milyon turist hedefini yakalayacağımızı düşünüyoruz. Geçen seneki 12 milyar dolarlık geliri de 20 milyar dolara çıkaracağımızı düşünüyoruz. Gönlümden ise 30 milyon turist ve 23 milyar dolardan fazla bir gelir beklentisi var. Bu doğrultuda çok sıkı şekilde çalışıyoruz. Açılmayan otellerimiz çok hızlı bir şekilde açılmaya başladı. Bu sene Rusya birinci Almanya ikinci Ukrayna da üçüncü olur. Türkiye'ye gelen tüm turistlerden de zaten negatif test sonucu bekliyoruz.

Almanya'da bu hafta birinciliği ele geçirdik

Almanya da açıldı. Biz geriden gelmemize rağmen AB ülkeleri ile aradaki farkı kapattık. Bu hafta da birinciliği ele geçirdik. Biz 6'ncılığa gelmiştik dünya genelinde. Pandemide biraz hasar aldık ama şimdi 81 vilayete kadar turizmi geliştirmeye çalışıyoruz. Ajansımız bu konuda ciddi adımlar atıyor. 81 ile turizmi yayacağız.

Müzik yayınına gece 12 sınırı

Şu anda kademeli normalleşme yaşıyoruz. Aslında sınırlama daha önce 19'du. Sonra 21'e çıkarıldı. Bazı ülkelerdeki şehirlerde hâlâ uygulanıyor. Vaka saylarını izleyerek bu süreci yönetiyoruz.

Sümela manastırı 1 Temmuz'da açılıyor

Sümela Manastırı'nda ziyarete hiç açılmayan kısımlar vardı. Oralardaki restorasyonları tamamladık. Buralarda manastır, kilise ve şapeller var. 1 Temmuz'da da açıyoruz.

Son 2 yıldaki gelişmeler yani pandemi tüm dünya gibi bizi de etkiledi. Normalleşme ile birlikte yıl sonuna kadar rahatlayacağız. İstanbul da lifestyle dediğimiz eski haline kavuşacak.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha