Bakan Ersoy Galataport için yapılan rezervasyon sayısını açıkladı

Bakan Ersoy Galataport için yapılan rezervasyon sayısını açıkladı
29 Nisan 2022, 09:40
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Galataport İstanbul'a demirleyen Costa adlı kruvaziyer gemisini ziyaret etti.

Gemiyi gezdikten sonra basın mensuplarına açıklamada bulunan Ersoy, 2024'te yeni bir limana ihtiyaç duyulacağını ve Yenikapı'da cruise gemilerine özel bir liman yapılması konusunda çalışmaların sürdüğünü dile getirdi.

Bakan Ersoy, büyük bir inşaat sürecinden geçen Galataport'un baştan sona yenilendiğini ve modern haliyle hizmete girdiğini söyledi.

İstanbul'un dünyada ilk sırada gösterilen bir porta sahip olduğunu dile getiren Ersoy, "Tabii bu yetmez. Önemli olan böyle değerli bir portun amacına ve hedeflerine uygun şekilde pazar payını oluşturmak." dedi.

Costa ilk etapta minimum 25 sefer planlıyor

Mehmet Nuri Ersoy, Costa kruvaziyer gemisinin Galataport İstanbul'da olmasının önemine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Costa, dünyanın sayılı cruise operatörlerinden biri ve ayrıca dünya genelinde çok büyük bir zincir grubun da parçası. Costa Venezia gemisi şu anda İstanbul'a yanaştı. 1 Mayıs itibarıyla düzenli olarak, İstanbul merkezli çıkışlara, Türkiye ve Yunanistan dahilinde cruise operasyonlarına başlayacak. İlk etapta minimum 25 sefer planlanıyor. Kışa kadar bu seferler devam edecek. Kıştan sonra da Akdeniz üzerinden Mısır'a uzanan bir sefer programı gerçekleştirecekler."

Galataport'a 200'ü aşkın gemi rezervasyonu var

Yılın 12 ayında düzenli olarak Costa'nın bir gemisinin İstanbul'da olacağını aktaran Ersoy, "Bu seneki hedef kapasitesini önümüzdeki sene iki katına çıkarmayı planlıyor. Zaten şu anda Galataport'a gelen rezervasyonlar da çok önemli. Şu anda 200'ü geçmiş gemi rezervasyonu var bu yaz için. Biz bunun hızla önümüzdeki sene iki katına çıkacağını düşünüyoruz. 2024 itibarıyla yeni bir portun İstanbul için önemli ihtiyaç olacağını düşünüyoruz. Bu bağlamda Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı çalışmasını yapıyor. Yeni bir port ihalesi daha yapılıp İstanbul'un geçmişten çok daha fazla cruise müşterisi almasını hatta Avrupa'daki sayılı cruise destinasyonlarında ilk sıraya gelmesini 2024-2025 yılları için hedefliyoruz." dedi.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha