Bakan Ersoy: Dünyaya otel genel müdürü ihraç eden ülke konumuna geleceğiz

Bakan Ersoy: Dünyaya otel genel müdürü ihraç eden ülke konumuna geleceğiz
19 Kasım 2021, 15:09
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda Bakanlığının bütçe sunumunu yaptı.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın 2022 yılı bütçesinin görüşmelerine başlandı. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda Bakanlığının bütçe sunumunu yaptı.

Kovid-19 salgınında, ülkelerin sınırlarını kapatmaları ve seyahat dönüşü uygulanan sıkı karantina şartları nedeniyle turizm faaliyetlerinin tüm dünyada olduğu gibi pandemi öncesi seviyelere henüz ulaşamadığına işaret eden Ersoy, şu ifadeleri kullandı:

2021 hedefimizi 28 milyon turist, 22 milyar dolar gelire revize ettik

"Ancak yapılan başarılı çalışmalar sonucunda sezon başında belirlemiş olduğumuz 25 milyon turist ve 20 milyar dolar gelir hedefimizi, 28 milyon turist ve 22 milyar dolar gelir olarak yukarı yönlü revize ettik. Burada sevindirici olan gelişme 2018'de 630 dolara düşen kişi başına harcamanın, 2021 yılının ilk 9 ayı itibarıyla 830 dolar olarak gerçekleşmesidir.

Pandemi koşullarının olumsuz etkileri azaldıkça hedeflediğimiz ziyaretçi sayısı ve turizm gelirine hızla ulaşacağımıza inancımız tamdır. Bu noktada tesislerimizin ağırlama kapasitesinin de yeterli olması gerekmektedir. 2002'de 9 bin 896 konaklama tesisinde toplam 804 bin 153 adet yatak kapasitesi bulunurken, bakanlığımızın bu alandaki çalışmalarıyla 2021 Ekim itibarıyla 13 bin 140 adet tesis sayısına ve 1 milyon 619 bin 447 adet yatak kapasitesine ulaşılmıştır."

"Türkiye dünyaya genel müdür ihraç eden bir ülke konumuna gelecek"

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile 2018'de imzalanan protokolle turizm meslek liselerinin otellerle eşleştirdiğini hatırlatan Ersoy, bu çalışmaları üniversite eğitimini de kapsayacak şekilde genişleterek turizmde nitelikli yönetici sınıfı oluşturmayı amaçladıklarını bildirdi. Ersoy, "Turizm üniversitelerinin müfredatını Anadolu turizm teknik liseleriyle uyumlu hale getirip, geleceğin genel müdür ve genel müdür yardımcılarının Türkiye'de yetişmesini sağlayacağız. Bu süreç tamamlandığında Türkiye dünyaya genel müdür ve genel müdür yardımcısı ihraç eden bir ülke konumuna gelecek." dedi.

Projeyi 2018'de 11 okulla başlattıklarını anımsatan Ersoy, bugün 52 okula ulaşıldığını, 2023 yılı itibarıyla projeye dahil okul sayısını 200'e çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

Ersoy, MEB ile yapılan bir başka protokolle sektör çalışanlarının niteliklerinin arttırılması ve kişisel gelişimlerine katkı sağlanmasının hedeflendiğini, pilot il olarak İstanbul'da başlatılacak projeyi tüm Türkiye'ye yayarak insan kapasitesini güçlendirmeyi ve turizmde hizmet kalitesini yükseltmeyi amaçladıklarını kaydetti.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha