Bakan Ersoy: Dövizdeki düşüş erken rezervasyon fiyatlarına yansıdı

Bakan Ersoy: Dövizdeki düşüş erken rezervasyon fiyatlarına yansıdı
24 Aralık 2021, 13:28
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, 2021 turizm verilerini değerlendirdi, 2022 yılı öngörülerini paylaştı.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, bu yıl için koydukları 24 milyar dolar turizm geliri hedefine ulaştıklarını, gelecek sene için 34,5 milyar dolarla tüm zamanların rekorunun kırıldığı 2019 turizm rakamlarını yakalamayı hedeflediklerini bildirdi.

Türkiye'nin 'V' çıkışı 2022'de devam edecek

Gelecek yıl için "V çıkışın" devam etmesini öngördüklerini bildiren Ersoy, şöyle konuştu:

"Pandemide yeni mutasyonlar oluyor ama Türkiye çok iyi mücadele ediyor. Tabii bu süreçte bizim Türkiye olarak tek başına mücadele etmemiz yetmiyor. Bize yolcu tedariki sağlayan ülkelerin de pandemiyle başarılı şekilde mücadele etmesi gerekiyor ki karşılıklı olarak hava trafiği açık olsun. Benim öngörüm mayısa doğru tekrar bu işlerin hızlı bir şekilde toparlanacağı ve turizmde 2021'de yakaladığımız V çıkışın 2022'de de devam edeceği."

Erken rezervasyon fiyatlarında yüzde 30-35 düşüş oldu

Turizm gelirinde tüm zamanların rekorunun kırıldığı 34,5 milyar dolara ulaşıldığı, toplam ziyaretçi sayısının 51,7 milyon olduğu 2019'a işaret eden Ersoy, "İlk hedefimiz hızlı bir büyümeyle gelirde 2019 rakamlarını yakalamak olacak." dedi.

Bakan Ersoy, döviz kurlarındaki düşüşün turizm sektörüne etkisine yönelik soru üzerine, "Döviz kurlarının geri çekilmesiyle özellikle yaza yönelik erken rezervasyon fiyatlarında yüzde 30-35 düşüş oldu." ifadesini kullandı.

Yorumlar
Aslan Demirkıran
27 Aralık 2021, Pazartesi 10:26
Kendi insanı aç sefil, tatil matil bir yana ekmege muhtac.. bir ülkeye dışarıdan turist aksa nolur? O gelen doviz insanının yarasını sarmadıktan sonra...
Cengiz Can
25 Aralık 2021, Cumartesi 05:19
Kasıtlu kur oyunları sizin otelinizi sezon dışında da doldurmanıza yarıyor ama halk per perişan. İç Pazar Acentaları bir bir kapanıyor ve arapların elne geçiyor. İstediğiniz ekonomik düzen ve hayalini kurduğunuz dünya buydu, başardınız. Büyük iş vallahi! Sokaklara çıkın TÜRK Turizm müşterisine sorun bakalım eskiden gittikleri otellere gidebiliyorlar mı? Yazık... çok yazık.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha