Bakan Ersoy'dan turistlerin 'Ayasofya' ziyaretleriyle ilgili açıklama

Bakan Ersoy'dan turistlerin 'Ayasofya' ziyaretleriyle ilgili açıklama
16 Temmuz 2020, 14:11
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, "Ayasofya-i Kebir Camii Şerifi'nde Yürütülecek Koruma, Geliştirme, Tanıtım ve Yönetim Faaliyetlerine İlişkin İşbirliği Protokolü"nü imzaladı.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığı arasında hayata geçirilen protokolün imza töreninde konuştu.

Yerli ve yabancı turistler ücretsiz ziyaret edebilecek

Bakan Ersoy, Ayasofya Camii'nin yerli ve yabancı turistlerin ziyaretine açık ve üstelik ücretsiz olacağını söyledi.

Ayasofya Camii'nin itinayla korunacağından hiç kimsenin şüphesi olmaması gerektiğini dile getiren Bakan Ersoy, "Nasıl ki bugüne kadar Ayasofya'nın somut ve somut olmayan niteliklerini kapsayan evrensel değerine, özgünlüğüne ve bütünlüğüne sahip çıktıysak, bundan sonra da azami özeni hep beraber göstereceğiz. Her şeyden önce bu milli ve manevi değerlerimizin bir gereği, geçmişimize olan vefa borcumuzdur. Ayrıca kültür mirasının korunması ilkelerine Türkiye olarak daima gösterdiğimiz hassasiyet ve samimiyetin bir gereğidir." diye konuştu.

Bakan Ersoy, protokolle Ayasofya Camii'nin korunmasına yönelik ana ilkelerin saptandığını ve kurumlar arası iş bölümünün belirlendiğini anlatarak, "Camimizin sahip olduğu tarihi, kültürel, sosyal, manevi ve estetik değerlerin muhafazasının, taraf olduğumuz uluslararası sözleşmeler ve iç mevzuatımız çerçevesinde gerçekleştirileceği bir kez daha imza altına alınıyor. Ayasofya Camii'ndeki din hizmetleri, Diyanet İşleri Başkanlığımızca yürütülecektir. Eskiden olduğu gibi restorasyon, konservasyon ve koruma faaliyetlerini Bakanlık olarak yerine getireceğiz. Bu noktada değişen hiçbir şey yok." bilgisini paylaştı.

"Ayasofya'nın Restorasyon Bütçeleri Birkaç Katına Çıkarıldı"

Ayasofya Camii'nin ücretsiz şekilde yerli ve yabancı turistlerin ziyaretine açık olacağını vurgulayan Bakan Ersoy, "Cumhurbaşkanımızın talimatıyla Ayasofya için ayrılan restorasyon bütçeleri birkaç katına çıkarıldı. Şimdi Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak Vakıflar Genel Müdürlüğümüzün destekleriyle çok ciddi bütçelerle oradaki restorasyonları hızlandırıyoruz." şeklinde konuştu.

Bakan Ersoy, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla Sultanahmet Meydanı'nda bulunan tapu binasının Kültür ve Turizm Bakanlığına tahsis edildiğini bildirerek, "Orada hem Bakanlığımızın envanterinde bulunan ikona ve kilise eşyaları koleksiyonu ki bu 1359 tane, İstanbul devlet dönem koleksiyonları, türbe eşyaları koleksiyonları, taş eserler koleksiyonu ve sikke koleksiyonu gibi birçok hazine değerimizi orada sergilemeye başlayacağız." ifadelerini kullandı.

Bakan Ersoy, protokolün ülke ve millet için hayırlı olmasını diledi.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha