Bakan Ersoy'dan otellere uyarı: 1 Ocak'tan itibaren...

Bakan Ersoy'dan otellere uyarı:  1 Ocak'tan itibaren...
24 Kasım 2022, 10:44
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Antalya'da düzenlenen 12. Uluslararası Resort Turizm Kongresi'nde konuştu.

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) tarafından düzenlenen 12. Uluslararası Resort Turizm Kongresi Aska Lara Hotel'de başladı. Kongrede Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy bir konuşma yaptı.

Yeşil Turizm Sertifikası 2023'te başlıyor

Ersoy konuşmasında “Güvenli ve Yeşil Turizm Sertifikası”na dönüşecek olan Güvenli Turizm Sertifikası ile ilgili otelcilere uyarıda bulundu. Pandemi döneminde hayata geçirilen Güvenli Turizm Sertifikasının “Güvenli ve Yeşil Turizm Sertifikası”na dönüştürüleceğini kaydeden Ersoy, “Türkiye Küresel Sürdürülebilir Turizm Konseyi (GSTC) ile protokol imzalayan ilk ülke oldu. 2023, 2025 ve 2030 sonuna kadar sektörün tamamlanması gereken kriterler var. Bizde yeşil turizm sertifikası olan oteller bu anlamda oldukça şanslı. Bu otellerimiz 2023’ü bile beklemeden tamamıyla güvenli ve sürdürülebilir turizme geçecekler. Bu sertifikaya dahil değilseniz kredileri bile daha pahalı kullanacaksınız. Yurt dışında misafir gelirken de otelinizde bakacağı ilk kriterler bunlar olacak. ” şeklinde konuştu.

14 kriteri yerine getirmeyenlere 1 Ocak'tan itibaren İşletme belgesi verilmeyecek

Yeşil Turizm Sertifikasyon programının 3 aşamalı 42 kriterden oluştuğunu belirten Ersoy, " 1 Ocak'tan itibaren işletme belgesi almak isteyen konaklama tesislerinin ilk aşamadaki 14 kriteri yerine getirmesi gerekecek. Yoksa işletme belgesi alamayacaklar. 1 Ocak 2023'ten önce belge alanların ise 2023 sonuna kadar 14 kriteri yerine getirmesi zorunlu olacak." dedi.

Şimdiye kadar 27 tesis sertifika almaya hak kazandı

Yeşil Turizm Sertifikasıyla ilgili başvuru yapan 80 otelin ön denetimden geçtiğini belirten Ersoy, " Bu tesislerin 53'ü Antalya'da. Şimdiye kadar 27 tesis sertifika almaya hak kazandı" diye konuştu.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha