Bakan Ersoy'dan 'Olimpos' açıklaması!

Bakan Ersoy'dan 'Olimpos' açıklaması!
09 Mayıs 2020, 11:34
Antalya Kumluca’daki dünyaca ünlü Olimpos’la ilgili Koruma Amaçlı İmar Planı'nın onaylanması ‘Olimpos imara açılıyor’ korkusu yarattı. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy konuyla ilgili açıklama yaptı.

Ünü dünyaya yayılan Antalya Kumluca’daki Olimpos’la ilgili Koruma Amaçlı İmar Planı onaylandı. Bazı alanların 1. derece sit statüsünden 3. derece site dönüştürülmesi ‘Olimpos imara açılıyor’ korkusu yarattı. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, “Olimpos gibi bir değerin bozulmasına ben de izin vermem” diye garanti verdi.

Ersoy: Teknik ekiplere talimat verdim

Hürriyet'ten Aysel Alp'in haberine göre Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın onayladığı Koruma Amaçlı İmar Planı, Kumluca Belediyesi ve Antalya Büyükşehir Belediyesi’nde askıya çıkarıldı. Bazı alanlar 1. derece site dahil edilirken, bazı alanların da sit derecesi 1’den 3’e düşürüldü. Sosyal medyada Olimpos’un ranta açıldığı, betonlaşacağı iddiaları üzerine Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy şu açıklamayı yaptı: “Olimpos Kazı Başkanlığı’nın teklifiyle 2017 yılında 1. derece, 2. derece ve 3. derece arkeolojik sit sınırı olarak belirlenmiş ve elde edilen ilk verilere göre 1. derece arkeolojik sit sınırı büyütülmüştür. Alternatif turizm destinasyonu olan ağaç evler kısmı ise 3. derece sit olarak belirlenmiştir. Olimpos gibi bir değerin bozulmasına müsaade etmem. Teknik ekiplere talimat verdim. Aykırı uygulamalar olması halinde bugüne kadar yapıldığı gibi bugün de gereği yapılacaktır” yanıtını verdi.

Yorumlar
Hasan yagmur
11 Mayıs 2020, Pazartesi 12:55
Herşey adım adım yapılacak.kas kalkanı nasıl yağmaladılar gözümüzle gördük
Erhan Tunç
11 Mayıs 2020, Pazartesi 12:01
Nasıl garanti verebiliyor sayın Bakan? Neye istinaden? 1 yıl, 5 yıl sonra bakan, siyasetçi olacağının bir garantisi var mı? Sayın Bakan beyin garanti teklifi kabul nasıl ciddiye alınsın.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha