Bakan Ersoy'dan limit artışı ve EB açıklaması!

Bakan Ersoy'dan limit artışı ve EB açıklaması!
26 Kasım 2020, 12:11
10. Uluslararası Resort Turizm Kongresi’nde konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “KGF ile bir limit çalışması yapmıştık. Şu ana kadar 3,5 milyar TL kullanılmış. Hala limitimiz var. Bankalar Birliği ile çalışmamızı tamamladık. 10 milyarlık limiti 20 milyara kadar çıkarabileceğiz. Kış aylarını geçirmek için bu destek çok önemli. Çünkü tur operatörleri Erken rezervasyon ödemelerini yapamayacak” dedi.

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) tarafından Denizbank Ana sponsorluğunda organize edilen 10'uncu Resort Kongresi'nde konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Bakan Ersoy şunları söyledi: Bildiğiniz gibi turizm, zor bir dönemden geçiyor. Uluslararası turizm sektöründe yüzde 80 daralma yaşanacak. Türkiye olarak yılı yüzde 70 daralma ile kapatacağız. 15 milyondan biraz daha fazla yolcu 11 milyardan biraz fazla gelirle yılı kapatacağız. Rakiplerimize göre düşüşler bizde biraz daha iyi. Bunun en önemli nedeni Sağlıklı Turizm Sertifikamız oldu.

"TGA avantajlı silahlarımızdan biri"

2021’e bakarsak minimum hedefimiz yüzde 100 büyüme olmalı. 30-31 milyon turisti hedeflemeliyiz. 2012 yazını böyle atlatırız diye umuyorum. Pandemi yükselmeye başladı. Pazarlarımızda sayılar hızla artıyor. Sevindirici gelişmeler de var. Aşıda çok ciddi yol kat edildi. Bu çalışmaları yakinen takip ediyoruz. Sağlık Bakanımız ile çok sık görüşüyoruz. Büyük bir aşılama programını devreye alacağız. Hızlı aşılama ile toplum bağışıklığını birkaç ay içinde sağlamayı düşünüyoruz. Bu aşılama başladığı zaman birkaç ay sonra pandemide düşüş yaşanmaya başlayacak. Aşı tedariği için çalışmalar sürüyor. Tek bir aşı için değil birkaç aşı sunulacak. Bu aşı ile birlikte ocak ayı ile PR çalışmalarına ve tanıtım kampanyalarına başlayacağız. TGA en avantajlı silahlarımızdan biri. Etkili bütçelerle devreye gireceğiz. TGA bütçelerini sektörden alacağı için bir kaynak sıkıntısı olmayacak. 2021 için yine hazine kaynaklarını kullanacağız. Sezon açıldıktan sonra elde edeceğimiz gelirlerle TGA tanıtıma devam edecek. Oyunlar ve senaryolar baştan yazılıyor artık. 2021’de son dakika rezervasyonlar ağırlıklı olacak. Düzenli aktif ve piyasa bazında esnek bir tanıtım çalışması yapacağız. 12 ay boyunca kullanacağımız bütçeyi hazine ve bakanlık olarak destek vereceğiz.

"Yapay zekayı kullanacağız"

TV ve dijital tanıtıma önem vereceğiz. TV yoğun yolcu aldığımız pazarlarda en etkili mecra. Bu ülkelerle anlaşmalar devam edecek. TV ve dijital dünyada tanıtıma devam edeceğiz. Go Turkey, web sayfası olmaktan çıktı ve dijital deneyim platformu haline geldi. Yapay zekayı daha çok kullanacağız. Big data’yı işleyerek çok daha verimli organik tanıtımlar yapacağız.

Turizmin 81 ile yayılmasını amaçlıyoruz. Her il kendisi için bir çalışma planlıyor. Biz de TGA olarak uzmanlarımızla buluşturduk. Her ili bir uzman ile buluşturduk. Kademeli olarak birkaç ay içinde 81 ili Go Turkey içinde tanıtmaya başlayacağız. Her ilin 5 duyuya hitap eden özelliklerini ön plana çıkartacağız. Etkili bir platform olacağını düşünüyorum.

"İhtiyaca göre yeni destek paketleri açıklayacağız"

KGF ile bir limit çalışması yapmıştık. Şu ana kadar 3,5 milyar Lira kullanılmış. Hala limitimiz var. Farklı sürelerde kullanılabiliyor bu destek. Bankalar Birliği ile çalışmamızı tamamladık. 10 milyarlık limiti 20 milyara kadar çıkarabileceğiz. Kış aylarını geçirmek için bu destek çok önemli. Kış mevsimi zor geçecek, tur operatörlü erken rezervasyon ödemelerini yapamayacak. KGF destek kredilerini faaliyete almış durumdayız. KÇÖ devam edecek. Özellikle sezona girmeden önce yılsonuna adar geçerli olan bir KDV desteği var. Bunu sezon başlayana kadar sürdürmek istiyoruz. Sürecin başından bu yana sektör temsilcileri ile görüşüyoruz. İhtiyaç doğrultusunda yeni destek paketlerini devreye alacağız.”

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha