Bakan Ersoy Çeşme projesiyle ilgili son durumu paylaştı

Bakan Ersoy Çeşme projesiyle ilgili son durumu paylaştı
16 Mayıs 2020, 10:53
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, İzmir Çeşme'de düzenlenen, Ege Turizm Planı kapsamındaki "Çeşme Projesi Değerlendirme Toplantısı"na katıldı.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy Bakanlığın koordinasyonuyla düzenlenen toplantıda açıklamalarda bulundu.

Çeşme projesi için bir komisyon oluşturduklarını belirten Ersoy, komisyonda İzmir Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Çeşme Belediyesi, İzmir Ticaret Odası, turizmle ilgili sivil toplum kuruluşları, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü ve İzmir Ekonomi Üniversitesinin yer aldığını aktardı.

Planlama yapıp ihale ve yapılaşma aşamasına geçeceğiz

Komisyonun koordinasyonunu Bakanlığının yaptığını vurgulayan Bakan Ersoy, şunları söyledi:

"Bundan sonra düzenli olarak burada geniş tabanlı kabulün oluşturulacağı bir plan yaratmak açısından Çeşme'de Bakanlık koordinasyonunda bu toplantılarımıza devam edeceğiz. Önemli olan Çeşme'nin dokusuna, yapısına uygun ve geleceğin turizmini Çeşme'ye getirecek, sadece Türkiye için değil dünya çapında, dünyaca örnek gösterilecek bir turizm markasının, Çeşme Projesi'nin Ege Bölgesi'nde var olmasını sağlamak."

Bununla ilgili ilk geniş katılımlı toplantıyı bugün yaptıklarına değinen Bakan Ersoy, bundan sonra da toplantılara devam ederek örnek planlamaları yapacaklarını, daha sonra ise projede ihale ve yapılaşma aşamasına geçeceklerini vurguladı.

Didim etabı yolda

Proje için teknik bir ekip oluşturduklarını da aktaran Bakan Ersoy, teknik çalışılması gereken çok detayın olduğunu dile getirdi.

İki haftada bir komisyonu toplamayı düşündüklerini belirten Bakan Ersoy, Didim etabı konusunda ise "Bu projeyi netleştirelim. Burada yol haritasında yaşadığımız zorlukları ve faydaları görelim ondan sonra Didim etabında daha hızlı ilerleriz." ifadelerini kullandı.

Toplantıya İzmir Valisi Erol Ayyıldız, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, AK Parti İzmir Milletvekili Necip Nasır, Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran, İzmir Ticaret Odası Başkanı Mahmut Özgener ve sivil toplum kuruluşlarından temsilciler katıldı.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha