Bakan Ersoy: Çeşme projesinde 10 ay içinde çalışmalar tamamlanacak

Bakan Ersoy: Çeşme projesinde 10 ay içinde çalışmalar tamamlanacak
22 Eylül 2020, 08:56
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, 'Ege Turizm Merkezi- Çeşme Projesi’ ile ilgili İzmir Ticaret Odası’nda bir basın toplantısı düzenledi.

Çeşme projesinin süreci hakkında bilgi veren Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, 10 aylık bir çalışma süreci olduğunu söyledi. Bu hafta projenin planlarını hazırlayacak proje ekibinin oluşturulduğunu belirten Ersoy " Proje çalışma grubu belirlediğimiz konseptlerin doğaya çevreye saygılı şekilde çevre dostu proje halinde konseptlerin araziye yerleştirilmesi konusunda çalışma yapacak. Proje ekibinin merkezi Çeşme de oluşturuluyor. 10 aylık süreçte projeler, planlar hazırlanıp çalışma aşamasına geçeceğiz. Proje grubunu İZTO önerisi ve İBB, Çeşme Belediye başkanlığının mutabakatı ile oluşturduk. Proje grubunun önerileri neler diyorsanız 100 bin çevre ölçekli çevre düzen planını hazırlayacaklar, 25 bin ölçekli nazım imar planını, 5 bin ölçekli nazım imar planı ve bin ölçekli uygulama imar planını hazırlayacaklar. Ekolojik yaşam planını hazırlayacaklar. Stratejik çevresel değerlendirme raporunu hazırlayacaklar. Mikro bölgelerin etüt raporunu, ekolojik araştırma ve değerlendirme raporu hazırlanacak. İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve Mersin Üniversitesi tarafından hazırlanacak 3 adet etüt raporu hazırlanacak. Deniz suyundan içme kullanım suyu temini fizibilite raporu da oluşturuluyor” diye konuştu.

Soyer: Ege'nin turizm payını yüzde 20'ye çıkartmayı hedefliyoruz

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ise, “Bugüne kadar süreci şeffaf bir şekilde yürüttüğü için Bakanımıza teşekkür ediyorum. Ortak hareket iradesi, kent ittifakı yaratma çok önemli. Bakanımızın buna öncelik göstermesi çok değerli. Bundan sonraki 10 aylık süreçte birçok alanda çalışma yapılacak. Bu süre içinde bu ittifak birlikte çalışmaya devam edeceğiz. Çünkü bütün mesele bir mutabakat halinde bu ölçekteki projeyi hayata geçirmektir. Doğaya saygılı, çevre önceliklerini koruyan doğayla uyumu öne çıkartan bir gelişim, büyüme hedefimiz var. Egenin Türkiye’deki turizm payı yüzde 10 civarında bunu 20’ye çıkartmayı hedefleyen bir yaklaşım var. Kısacası ilkeleri içeriği konusunda büyük bir mutabakat var bizde bu mutabakat çerçevesinde üzerimize düşen ne ise İzmirlinin önceliklerini gözeterek, projenin doğayla uyumunu yarımadanın doğal zenginliklerinin korunmasını önceliklerini koruyarak birlikte çalışmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha