Bakan Ersoy: Bundan sonra nitelikli turisti yakalamamız gerekiyor

Bakan Ersoy: Bundan sonra nitelikli turisti yakalamamız gerekiyor
06 Ocak 2024, 10:02
Antalya Manavgat'ta mahalle muhtarlarıyla bir araya gelen Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy turizmle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Antalya'nın Manavgat ilçesinde mahalle muhtarlarıyla bir araya geldi. Side Kazı Evi'nde gerçekleşen toplantı açılışında değerlendirmelerde bulunan Ersoy Antalya'nın 2023 yılında 15 milyon 600 binin üzerinde turist ağırladığını söyledi. Ersoy, "Önceki seneye göre kıyaslandığında yüzde 16'lık bir artış söz konusu, geçmiş yıllara bakıldığında da rekor sayıda turist aldığı bir yıl oldu. Antalya 2023'ü, en fazla turist ağırladığı 2019 yılının da üstüne çıkarak rekor ziyaretçi sayısıyla kapatmış oldu. Ocak sonunda kesin rakamlar çıktığı zaman zaten kamuoyuyla ve sizlerle de net bir şekilde paylaşacağız. Ama şu andaki verilerle zaten Antalya rekor kırmaya başladı ve devam ediyor, inşallah bundan sonra da Antalya'mız her sene üstüne koyarak, rekor kırarak, bu sayıları yukarı doğru taşımaya devam edecek" diye konuştu.

'Hazırlık yapmazsanız rakamları yükseltemezsiniz'

Rekorların hazırlık yapılmadan olmadığını vurgulayan Bakan Ersoy, "Bunların hazırlığını yapmazsanız zaten bu rakamları da yükseltme şansınız yok. Biliyorsunuz 2 sene önce Antalya Havalimanı ihalesi başarıyla gerçekleştirildi. İhale rekor gelir taahhüdü ile gerçekleşti ve hızlı bir şekilde yatırıma devam ediyor. Havalimanında 2024 yılında ilk ilave kapasiteleri devreye alınmaya başlanacak ve 2025 yaz sezonunda da inşallah kapasitesi 2 katına çıkmış bir şekilde hizmet vermeye devam edecek. Yine geçen ay uzun zamanda takip ettiğimiz havalimanı ile birlikte artan turist yoğunluğunu karşılamak için gerekli otoban ihalesi gerçekleşti. O da çok çok önemli bir ihaleydi. Antalya'ya olan güveni gösteriyor. Aslında yatırımcılar yap işlet devret modeliyle belli garantiler yapılacak bir havalimanı, o da gerçekleşmiş oldu. Antalya'dan Alanya'ya ulaşımla ilgili ana sıkıntıyı çözecek bir yatırım" dedi.

Nitelikli turisti yakalamamız, sezonu 12 aya yaymamız gerekiyor

Bakan Ersoy, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bundan sonra nitelikli turisti yakalamamız gerekiyor. Sezonu 12 aya yaymamız gerekiyor. O açıdan Side çok çok önemli. Side turizmin ilk başladığı şehirlerden biri ama sezon hala 12 aya yayılmış değil. Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak Side Antik Kenti'ne çok ciddi yatırım yapıyoruz. Buradaki bütün yapılar tarihi yapıların hepsi restore edilerek ayağa kaldırılacak. Özellikle aydınlatması da paralel olarak gidecek. Niye bunu özellikle diyorum? Çünkü turizmi hem 12 aya yaymak istiyoruz hem de turisti otelin dışında ilçe merkezlerine çekmek istiyoruz. Yaz mevsiminde burası çok sıcak, turistler gün batımından sonra gezmek istiyor. Aydınlatmayla birlikte bu imkanı da vermiş olacağız. Şimdi hedefimiz hem turistlerin otelden çıkıp sezonda ilçeye inmeleri hem de sezonu uzatarak 12 aya yaymak. Çünkü kültür turizmiyle ilgili gelen yolcu, deniz, kum, güneş gibi değil, sadece yüksek sezonda gelmiyor. Düşük sezonda da geliyor. Hedefimiz sezonu 12 aya yayarak nitelikli turizm yakalamak, hem gelir grubu yüksek turisti hedeflemek hem de esnafın bundan hak ettiği payı almasını sağlamak"

Yorumlar
Attila Türkmen
06 Ocak 2024, Cumartesi 11:11
Nitelikli turist getirebilmen için öncelikle , sokakların ve plajların temiz olacak. Plajların ve sokakların öncelikle sigara izmaritleri ve çöp dolu. Fethiye de oteller gecelik 150- 200 Euro , Barcelona da 120-150 Euro . Nitelikli Turist neden sigara izmaritleri ile dolu plaja gelsin ki ...!
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha