Bakan Ersoy: Bu pazarlarda çok ciddi artışlar göreceksiniz

Bakan Ersoy: Bu pazarlarda çok ciddi artışlar göreceksiniz
31 Ocak 2023, 11:14
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy basın toplantısıyla 2022 yılını değerlendirdi ve 2028 yılı hedeflerini açıkladı.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy İstanbul'da Atatürk Kültür Merkezi'nde (AKM) düzenlenen basın toplantısında turizmde 2022 yılı verileri ile 2028 hedeflerini paylaştı.

2022'de turizmde Cumhuriyet tarihi rekorları kırıldı

Bakan Ersoy konuşmasında "Toplam ve kişi başı gecelik gelirlerde Cumhuriyet tarihi rekorları kırıldı. 2022 yılında 87,5 dolar kişi başı gecelik geliri elde edildi. Bu rakamı 2023 yılında 95 dolara, 2028 yılında 118 dolara çekeceğiz." diye konuştu.

2023'te 60, 2028'te 90 milyon turist hedefliyoruz

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, 2023 yılında turizm hedefinin 60 milyon turist, 2028 yılında 90 milyon turist olduğunu belirtti. Ersoy 2023 yılında turizmde 56 milyar dolar, 2028 yılında 100 milyar dolar gelir elde etmeyi hedeflediklerini de ifade etti.

Bu pazarlarda çok ciddi artışlar göreceksiniz

Bakan Ersoy 2023'ün 2022'den daha iyi bir yıl olacağına inandıklarını belirterek bu yıl bazı pazarlarda çok ciddi artışlar görüleceğini ifade etti. Ersoy şöyle konuştu: " Hedeflerimize pazar çeşitliliği sayesinde ulaşacağız. Bu pazarlarda çok ciddi artışlar göreceksiniz. Mesela ABD pazarı. ABD'den 2019'da 500-600 bin civarında turist ağırlamıştık. 2022'de 1 milyon ABD'li turist sayısını aştık. 2023'te ise 1 milyon 700 bin civarında ABD'li turist ağırlamayı hedefliyoruz. Güney Amerika ülkeleri özellikle Brezilya, Arjantin'den gelen turist sayısında bu yıl ciddi artış bekliyoruz. İskandinav ülkelerinden de beklentimiz yüksek. Bunun yanı sıra Körfez ülkelerinden de bu yıl turist akışında ciddi yükselme bekliyoruz. Pandemiden en çok etkilenen Uzakdoğu ve Asya ülkeleri kısıtlamaları yavaş yavaş kaldırdı. Bu pazarlarda 2023 itibariyle oralarda çok hızlı grafik yakalayacağımızı umuyoruz. Uzakdoğulu turistler çok uzak destinasyonlardan geldikleri için Türkiye'de kaldıkları süre uzun. Bu sayede daha fazla kişi başı gelir bırakıyorlar"

2023'te 7 Halk Plajını Daha Devreye Alacağız

Halk plajları konseptinin de artarak devam edeceğini vurgulayan Bakan Ersoy, "2023'te 7 plajı daha devreye alacağız; Bodrum Türkbükü, Torba, Koyunbaba, Küçük Çaltıcak, Hatay Pirinçlik, Giresun Güre ve İstanbul Şile. Her yıl 7-8 tane ilave ederek, bütün kıyı kentlerimize 5 yıldız konforundaki halk plajlarını yayacağız." dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türkiye'de artık belli destinasyonlarda değil, her ilde ağırlama yapacak seviyeye geldiklerini kaydederek, "İl Turizm Tanıtım ve Geliştirme Programıyla birlikte 3 yıldır tüm illerimizde koordinasyon kurumlarımız var. Bunlar TGA ile iş birliği içerisinde bölgenin tanıtımıyla ilgili beraber çalışıyor. GoTürkiye dışında her ilin kendi 'Go' hesabı var onlar da burada faaliyetlerini yürüyor. Tüm illerle ilgili hem görseller hem sosyal medya içeriği ve yurt dışı dijital tanıtım çalışmalarında çok ciddi bir artış başlattık ve yoğun bir şekilde devam edeceğiz." diye konuştu.

Geleceğin turizminin sürdürülebilir olmak zorunda olduğuna dikkati çeken Bakan Ersoy, "Biz de bu değişme en hızlı adapte olan ülke olmak istiyoruz. 2030'a kadar 24 bin 500'e ulaşacak konaklama tesisimizin hepsinin üçüncü aşama sürdürülebilirlik kriterini tamamlamış olacağını öngörüyoruz. Dünyada, bunu Bakanlık nezdinde kanunla yürüten ilk ülke Türkiye oldu." ifadelerini kullandı.

Bakan Ersoy, kültür yolu festivallerinin gerçekleştiği şehirlerin markalaşmasını hedeflendiklerin aktararak, "2022'de 5 şehirde bunu gerçekleştirmiştik. Bu sene 6 şehir daha eklenerek, 11 şehirde Kültür Yolu Festivallerimiz yapılacak. Bundan sonra her yıl 5 şehir ekleyerek, 2028 yılında 36 şehrimizde festival yapılacak. Yeni şehirlerimiz, Adana, İzmir, Nevşehir, Trabzon, Erzurum, Gaziantep. Festivallerimizi eşit bir şekilde Anadolu'nun farklı bölgelerine yaymak istiyoruz." değerlendirmesinde bulundu.


Türk Turizmi krizlere bağışıklı hale geldi

Türkiye'nin içinde bulunduğu jeopolitik ortamın her dönem zorluklar taşıdığına işaret eden Bakan Ersoy, şöyle devam etti:

"Turizm stratejilerimizi oluştururken Türkiye'yi krizlere nasıl bağışıklı hale getiririz diye düşünerek bu uygulamaları hayata geçirdik. Pazar çeşitlemesi çalışmalarımız bu bakımdan önemli. Artık bir ülkeye bağımlı çalışmıyor Türkiye. O yüzden bir ülkenin uyarıda bulunması çok önemli değil. Farklı ülkelerden aldığı pastadaki payla açığımızı kapatabiliyoruz. Artık Türk turizmi krizlere bağışıklı hale geldi. Mesela dolar paritesindeki kur farklarından kaynaklanan olumsuz bir yansıma oldu ama ona rağmen pazar ve ürün çeşitliliğinden ötürü çok etkilenmedik. Bilindiği gibi küresel bir maliyet enflasyonuyla yaşıyoruz. Artık maliyet değil, gelir odaklı çalışmalıyız. Gelirlerimizde de çok ciddi bir artış yakaladık."

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, 2023'te Michelin Rehberi'ne İstanbul'un yanı sıra en az bir destinasyon daha ekleyeceklerini belirterek, 2028'de rehbere eklenen şehir sayısını 5'e çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

Hedeflere nasıl ulaşacaklarına ilişkin yol haritasını paylaşan Bakan Ersoy, sunumun ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha