Bakan Ersoy açıkladı! İç pazarda doluluklar ne durumda? Oteller fiyat artırdı mı?

Bakan Ersoy açıkladı! İç pazarda doluluklar ne durumda? Oteller fiyat artırdı mı?
10 Haziran 2020, 21:13
İleriye dönük rezervasyonlarla birlikte iç turizm hareketinin yüzde 45’lere geldiğini söyleyen Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Birçok tesiste fiyatlar kasım ayında açıklandığı gibi olacak. Yani iç pazar için bir fiyat artışı olmayacak” dedi.

Gazeteci Ahmet Hakan’ın sunduğu ‘Tarafsız Bölge’ programına katılan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Otellerin açılmasında 3 temel kural olan maske, hijyen kuralları ve fiziksel mesafenin önemine işaret ederek konuşmasına başlayan Bakan Ersoy, şunların altını çizdi:

Otellere getirdiğimiz sağlık kriterleri arasında yer alan fiziki mesafe müşteri lehine. Misafirler zaten normal zamanda bu olsun diye fark ödüyor. Bu aslınde müşteri açısından konforlu bir karar.

“HEDEF REKOR KIRMAK DEĞİL DAHA ÇOK İŞLETMEYİ AÇABİLMEK”

Turizmde bir önceki yıl rekor kırılmıştı. Tabii bu yıl eski rakamları yakalamamız mümkün değil. Bizim bu yıl hedefimiz maksimum sayıda işletmeyi devreye alabilmek. Yarıdan çok işletmenin açılması şu standartlarda iyi bir rakam. Hedefimiz maksimum seviyede işletmenin tekrar işlemeye başlamasını sağlamak. Biz tesislerimizin en azından yüzde 50'sini işletmeye almaya çalışıyoruz. Bu başlangıç 2019 rakamlarına ulaşıp yine sonraki yıllarda rekor kırmamız için önemli.

PAZAR ÇEŞİTLİLİĞİNİN ÖNEMİ

Konaklama tesislerimizin örneğin Akdeniz’de yüzde 85’i yurtdışı, yüzde 15'i iç pazardan turistle doluyor. Tabii bu bölgeye göre değişiyor. Önce yakalamamız gereken pazar çeşitliliği; önceki krizlerde de bunun önemini gördük. O yüzden farklı ülkelerden farklı turist profili getirmek için Turizm Geliştirme Ajansı’nı kurduk.

PEK ÇOK STANDART HAYATA GEÇTİ

Sizin sadece yolcu alacak konumda olmanız yetmez dışarında da size bakış önemli. Sizin taahhüt ettiğiniz standartları nasıl tutturduğunuzu onlar da izliyor ve bir güven oluşuyor. Avrupa’da uygulamayan pek çok standardı hayata geçirdik.

OTELİNİ AÇACAK OLANLAR GENELGELERE UYMAK ZORUNDA

1 Haziran’dan itibaren yurtiçi tesislerimiz açılmaya başladı. 1 Temmuz’dan itibaren açılmayı kafasına koyan herkesin açacağını düşünüyoruz. Biz hiç kapatma kararı zaten almamıştık. Sadece açacak olanlar bizim yayınladığımız genelgelere uymak zorunda. Özünde 3 ana kuralı içeriyor. Personelin pandemi eğitimi, hijyen kuralları ve fiziki mesafeyi içeren bir genelge. Konaklama tesisleri buna uyacak.

“TESİSLER GEVŞERSE BELGEYİ KAYBEDER”

Uluslararası kuruluşlar üzerinden denetleme ve sertifikasyon verme sistemini getirdik. Bizim sadece Türk misafiri değil yabancı misafiri de ikna etmemiz gerekiyor. Sertifikalı tesislerde özel QR kod var. Onu okuttuğunuz zaman misafirlerimiz raporları dijital ortamda görebiliyor. Bu sertifikada alt sertifikalar da mevcut. Bunlar çeşitli hijyen kurallarını içeriyor. Ayrıca personel periyodik olarak eğitime girip hafızasını yeniliyor. Tesis gevşerse denetlemelerde belgesini kaybedebilir. Sertifikasyona başvuru sayısı 500'ü geçti. Bu sene açılacak tesislerin yarısının bu sertifikasyona dahil olacağını düşünüyoruz.

FİYATLAR ARTACAK MI?

Bu sene tesislerin fiyat artırmak gibi beklentisi yok. Amaç yeniden start yapabilmek. Tesislerin kar zarar hesabı yaptığını düşünmüyorum. Tesis sayımız 500’ü geçti. Türkiye’yi sertifika edilmiş konaklama ve ulaştırma özellikleri ile ayrıştırmayı hedefliyoruz. Bu şekilde amacımız nitelikli turisti çekmek.

Pandemi öncesi kura göre fiyatlar belirlenmişti. Açıklanan TL fiyatlar değişmedi. Birçok tesiste fiyatlar kasım ayında açıklandığı gibi olacak. Yani iç pazar için bir fiyat artışı olmayacak. KÇÖ ve istihdamın desteklenmesine dönük yeni bir çalışma var. Kısa süre sonra açıklanacak.

“AVRUPA KAYNAKLARINI İÇERİDE HARCAMAK İSTİYOR”

Koronavirüs’ün bana göre ikinci dalgası ekonomik virüs. Sonuçta AB ülkeleri de kaynakları kendi içinde kullanmak istiyor. Avrupa sınırlarını iç hat gibi görüyorlar. O yüzden Avrupa’yı açarız diyorlar. Almanya’daki muadilim bakan ile görüşüyorum. Bu işi Avrupa’da güvenilir yapan tek ülke Türkiye. Görüşmelerimiz devam edecek. 31 Ağustos’u işallah erkene alacağız. Bugün itibariyle aslında münferit trafik başladı. Bu konuşulanlar sadece bir seyahat uyarısı.

TURİSTE TEST YAPILACAK

Antalya, Bodrum, Dalaman, İzmir, İstanbul ve İzmir havalimanlarımızda Sağlık Bakanlığımızla birlikte test merkezleri kurduk. Ateşiniz 37.8’in üzerindeyseniz sizi teste tabii tutacağız. 1 saat içinde sonuçlanan PCR testi yapılacak. Ana kriterimiz bu. Ateş dışında diğer semptomlardan birini göstermiyorsanız otelinize geçebilirsiniz.

Şu an önceliğimiz ülkelerle hava trafiğini başlatmak. Ticari olarak da bu önemli. Avrupa ülkelerinin Türkiyede turizm yatırımları var ve onlar da bu ticaretin başlamasını istiyor.

RUSYA İLE SON DURUM

Rusya ile karşılıklı süreci gözlemliyoruz. İki tarafın bilim kurulu izlemede. Belli bir bölge ile trafik başlayabilir. Şimdiye kadar 15 temmuzda hava trafiği için bir tarih açıkladılar.

“AÇILAN OTEL SAYISI TEMMUZDA İYİCE ARTACAK”

Küçük oteller hızlıca açılabiliyor, zincir gruplar da otellerinin bir kısmını açıyor. Korunmak ve kaybetmemek zorunda olduğumuz bir personel var. Bu iş haziran ayından itibaren artarak devam edecek. Temmuz ayı itibariyle iyice artacak.

“60 ÜLKE BÜYÜKELÇİLERİNİ DAVET ETTİK”

19 haziranda, mektup gönderdiğimiz 60 ülkenin büyükelçilerini ve ülkemizde yaşayan basın mensuplarını havalimanından başlayarak tesislere kadar nasıl çalıştığını, hastane alt yapımızdan alışveriş alt yapımıza kadar her şeyi canlı görmelerini istiyoruz.

İÇ TURİZM HAREKETİ %45’E GELDİ

Turizm hareketi yüzde 2-3’e düşmüştü. İleriye dönük rezervasyon akışlarına da bakarsak iç turizm hareketleri yüzde 45’e geldi.

Bankaların başlattığı kredi uygulaması ve özellikle 18 ay kredi kartı taksit desteğinin etkili olacağını düşünüyorum.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha