Bakan Ersoy açıkladı... Güvenli ve yeşil turizm sertifikası geliyor

Bakan Ersoy açıkladı... Güvenli ve yeşil turizm sertifikası geliyor
25 Kasım 2021, 11:43
Antalya'da bugün gerçekleştirilen 11. Uluslararası Resort Turizm Kongresi'nde Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da konuşma yaptı.

AKTOB tarafından Antalya'da Nirvana Cosmopolitan Lara'da organize edilen 11. Uluslararası Resort Turizm Kongresi başladı.

Kongrede Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'da konuşma yaptı.

Son iki yıldır dünyayı etkisi altına alana salgının tüm sektörleri olumsuz etkilediğini belirten Ersoy pandeminin her alanda değişimi beraberinde getirdiğini ifade etti.

Beklentilerimizin üzerinde gerçekleşti: Hedefimizi 29 milyon turist, 24 milyar gelir olarak revize ettik

'Bu süreçten dersler alıp kendimizi güncelleyip geliştirerek yolumuza devam edeceğiz' diyen Ersoy sözlerine şöyle devam etti: " Beklentilerimizin üzerinde gerçekleşen Kasım ve Aralık ayları nedeniyle turizm rakamlarımızı 29 milyon ziyaretçi, 24 milyar dolar gelir olarak revize ettiğimizi buradan ilan ediyorum. Kişi başına gelir hedefimizi 830 dolar olarak yükselttik."

'Ne değişti de yüzde 40 geriden takip ettiğimiz İspanya'dan daha fazla turist getirdik.' sorusunu soran Ersoy, bu başarıda Turizm Geliştirme Ajansı'nın rolünün büyük olduğuna dikkat çekti. Ersoy, TGA yönetiminde turizm sektörünün ağırlığına dikkat çekti.

TGAnın esnek yapısının süreci yönetmede avantaj sağladığını belirten Ersoy, " Pandeminden önce TGA hayatımıza girdi. Esnek olmayı ve hızlı olmayı gerektiren bir süreçten geçtik ve süreç devam ediyor. Böylesi bir süreçte böylesi esnek yapıya kavuştuğumuz için rakiplerimizden daha etkili olduk. Türkiye son dönemde en etkili reklam veren ülke oldu. Doğru zamanda doğru insana reklam göstererek sonuç alıyoruz." dedi.

2022'nin gastronomi alanında bir atılım yılı olacağını söyleyen Ersoy, " Bu alanda da Türkiye farkındalık yakalayarak gastronomi alanında popüler olmuş ülkeler arasındaki yerini alacak." dedi.

Türkiye'nin Güvenli turizm sertifikasyon programı ile Avrupa'da öncü olduğunu, taklit edilmeye çalışıldığını belirten Ersoy, " Fakat hiçbir ülke bizim kadar başarılı olamadı. Turizmde bütün dünya rakibimiz, bütün dünya potansiyel müşterimiz. Güvenli turizm sertifikasında ikici bir aşamaya geçeceğiz. Pandemi nedeniyle bazı kurallardan vazgeçerken bazı kurallar gelecek hayatımıza." dedi.

3 yıla yayarak Güvenli Turizm Sertifikasını Güvenli ve Yeşil olarak değiştireceğiz

'Turizm sertifikasında olduğu gibi iklim değişikliği ve sürdürülebilirlik konusunda adımlar atmazsak bu konuda geri kalabiliriz.' diyen Ersoy sözlerine şöyle devam etti: Paris anlaşmasının altında birçok anlaşma var. Sektör olarak bizim de bir çok adımlar atmamız lazım. Konuyu yakında tartışmaya başlayacağız. Üç yıla yayarak Güvenli turizm sertifikasını güvenli ve yeşil olarak değiştireceğiz. Yatırımlarımızda ne tür değişikilikler yapmamız gerekir onları belirleyeceğiz. Bu konuda gerekli adımları atmazsak belli bir süreçten sonra Avrupa'nın yaptırımları başlayacak. Kurallara uymayan havayolu, Otel ve ülkeler ekstra harç ödemek zorunda kalacak. Biz kamu olarak çalışmalara başladık, önümüzdeki aylarda STK’larımızla bir araya gelerek 2022 sezonundan önce kuralları belirleyerek sizlerle paylaşacağız."

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha