Bakan Ersoy açıkladı: Galata Kulesi müze oluyor!

Bakan Ersoy açıkladı: Galata Kulesi müze oluyor!
07 Haziran 2020, 22:12
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Tarihi Galata Kulesi'nin içeriğinin değiştirilerek müzeye dönüştürüleceğini söyledi. Bu kapsamda kulede bulunan kafeterya, restoran gibi tüm aktivite alanları dışarıya çıkartılacak.

Yenilenen Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi'nin açılışında konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Galataport projesi ile pararlel olması için Galata Kulesi'nin içeriğinde değişikliğe gideceklerini ve tarihi kulenin müze olacağını söyledi. Bakan Ersoy, "Galata Kulesine çıktığınızda İstanbul’un bütün cazibe merkezlerine hakim noktalarda biri. Biz Galata Kulesi’nde bu hafta itibariyle projeyi tamamladık. Haziran sonuna kadar restorasyon ihalesini tamamlıyoruz. Çok hızlı şekilde 15 Eylül tarihinde hizmete alacağız" dedi. Yeni haliyle müze olarak hizmet verecek olan Galata Kulesi'ndeki ofisler, cafe ve restoran da kapanacak.

Bilindiği üzere İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, belediye mülkiyetinde bulunan Galata Kulesi’nin Kültür ve Turizm Bakanlığı’na devir kararı alınmasıyla ilgili mektup yayımlamıştı. Başkan İmamoğlu’nun Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a yazdığı açık mektupta, tarihi yapının 1855 yılından beri İstanbul Belediyesi tüzel kişiliğinin mülkü olduğu ve kararın milletin yüzlerce yıllık vakıflar geleneği ile bağdaşmadığı vurgulandı. Bakanlığın, belediyenin on farklı mülkiyetine daha el koyma girişiminde bulunduğunu, birlikte çalışma yoluna da başvurmadığını ifade eden İmamoğlu, “Bu hukuksuz ve hakkaniyetsiz girişimlerinizi kamuoyuyla paylaşacak ve bakanlığınızın tutumlarının İstanbul haklı tarafından bilinmesini sağlayacağız” diyerek Beyoğlu Kaymakamlığı’nın tahliye kararının hukuka aykırı olduğunu ifade eden İmamoğlu, mahkeme sürecinin devam ettiğini de anımsatmıştı.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha