Bakan Ersoy'a 'Yerli ve milli' eleştirisi!

Bakan Ersoy'a 'Yerli ve milli' eleştirisi!
01 Haziran 2020, 09:38
Geçtiğimiz günlerde İstanbul'un fethine "işgal" demesi ile gündeme gelen Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'a bu defa Milli Gazete'den eleştiri geldi. Bakan Ersoy'un fotoğraflarını paylaşan Milli Gazete, haberinde “Bu bizim kültürümüz değil! Ersoy, ritim tuttu, purosunu üfledi. Yerli ve milliliğe örnek müthiş bir görüntü" dedi.

Milli Gazete, bugünkü birinci sayfasında Kültür ve Turizm Bakanı Nuri Ersoy’un arkadaşlarıyla beraber bir yerde çekilmiş görüntülerini paylaştı ve “Bu bizim kültürümüz değil” manşetini attı. Gazete bakana ayrıca “kültürsüz bakan” nitelemesini kullandı.

Milli Gazete'de Abdussamet Karataş imzalı haberde, Partili cumhurbaşkanlığı sistemiyle birlikte “dışarıdan” bakan atamasına geçildiği, son kabinede de Kültür ve Turizm Bakanlığı’na turizm işiyle iştigal eden bir ismin atandığı belirtilerek şu ifadelere yer verildi:

Bir tur firmasının da sahibi olan ve ticaret hayatında Yunanistan tarafından işgal edilen adalarımıza turist taşıyan ama bakanlık koltuğunda ülke turizmine hizmet etmek durumunda kalan Kültür Bakanı, İstanbul’un fethine “işgal” diyerek büyük bir gaf yapmıştı. Aynı Bakan’ın şimdi de içkili masalardaki eğlence görüntülerinin ortaya çıkması, “Kültür Bakanlığı turizmin çatısı altında olunca ve sürekli kültürümüze uzak isimlere bakanlık koltuğu emanet edilince kaçınılmaz son da bizleri bekliyor” yorumlarına neden oldu.

Ritim tuttu, alkış yaptı, purosunu üfledi

Geçtiğimiz yaz çekildiği iddia edilen görüntülerde Bakan Ersoy’un şarkı söyleyen kadınla birlikte ritim tuttuğu, alkış yaptığı ve purosundan keyifle üflediği görüldü. Çeşitli içki ve mezelerin yer aldığı masanın etrafında toplanan kalabalık da Bakan’a eşlik etti. Bakan’ın etrafındaki erkekli-kadınlı uygunsuz ortamı görenler ise sosyal medyadan “AKP, sürekli dile getirdiği dindar nesli bu zihniyetle mi yetiştirecek?” sorusunu sordu.

'Dil sürçmesi' demişti...

Daha önce ise hükümet tarafından icra edilen İstanbul’un Fethi kutlamalarında en ön safta yer aldığı resimlerini Twitter hesabından paylaşan Mehmet Nuri Ersoy, yakın bir zamanda özel bir televizyon kanalına verdiği röportajda, İstanbul’un Fethi’ne ‘işgal’ demişti. Bu sözlerinin ardından yoğun tepkiye maruz kalan Bakan Ersoy, ‘dil sürçmesi’ sonucu işgal kelimesini kullandığını söylemişti.

Çok sayıda tesisi var...

16 Nisan 2017 tarihli genel seçimler sonrasında yürürlüğe giren yeni sistemle birlikte, milletvekili olmadan cumhurbaşkanlığı kabinesine dışardan dâhil edilen Mehmet Nuri Ersoy, tanınmış bir oteller zincirinin sahibi… Özellikle Akdeniz ve Ege’de çok sayıda içkili turizm tesisi bulunan Mehmet Nuri Ersoy, görüntülerdeki içkili ortamların yabancısı değil… Mehmet Nuri Ersoy’dan görüntülere ilişkin henüz bir açıklama gelmezken, gayriahlaki temeller üzerine kurulu alkollü turizm sektöründe bu manzaraların gayet normal olduğunu söyleyenler de oldu.

Endişe uyandırdı...

Görüntülerin sosyal medyada yayılmasından sonra çok sayıda Twitter kullanıcısı eleştiri tweet’leri attı. O tepkilerden öne çıkanlar şu şekilde:

* Dindar, yerli, milli, muhafazakâr olduğunu söyleyen bir hükümetin bakanı elinde puro, önünde içki kadehi, namahrem kadınlarla vur patlasın çal oynasın eğlenemez. Bu videoda eleştirilmesi gereken bu samimiyetsizlik ve bu ikiyüzlülüktür.

* Yerli ve milliliğe örnek müthiş bir görüntü! Anadolu insanının kültür ve yaşam tarzına birebir uyan temsilcilerinin görüntüsü!

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un İstanbul’un fethine yönelik “işgal” ifadelerinin şoku daha atlatılamadan, sosyal medyada yayınlanan içki masasında elinde puroyla olan görüntüleri binlerce yıllık kültürümüzün geleceğe taşınması konusunda derin endişeler uyandırdı. Bakan Ersoy’un sadece ‘turizm’e yönelik faaliyetleri, bakanlığın uhdesinde bulunan tarih ve millet bilincimizi ifade eden ‘kültür’ün ne olacağı konusunda kamuoyunda tartışmalara yol açtı.

Yorumlar
Haydar dursun
01 Haziran 2020, Pazartesi 11:38
Bir tane Allah Rızası için 1 Kişi çıksın Desinki ben acentacıyım rehberim Otelciyim Turizm Habercisiyim Ve ben işimi laiki ile yapıyorum vicdanım rahat kimsenin hakkını yemedim ranta bulaşmadım hanutçuluk yapmadım yokmuu 1 kişi aranıyor beni soracak olursanız ben bu yukarıdakierin tamamına bulaştım samimi bir şekilde gördüm ki cebime giren her kuruşta memleketim kaybediyor milletim kaybediyor bıraktım yani işi biliyorum sizde biliyorsunuz Temiz bir Turizmde herkes kazanır. Bakan üzerinden yazmışsınız ben o yelpazeyi öyle bir açtım ki en üstten en alta herkesin payı var isteyerek ve istemeyerek herkes bulaşmış. şimdi hergün bir alim çıkıp turizm şöyle düzelir böyle düzelir Turizm düzgün kardeşim bozuk olan bizleriz.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha