Bakan Ersoy'a 'Haydarpaşa' sorusu

Bakan Ersoy'a 'Haydarpaşa' sorusu
24 Ağustos 2019, 15:01
CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Haydarpaşa Garı'yla ilgili iddialar üzerine Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy'un cevaplaması istemiyle soru önergesi verdi.

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, “Mülkiyeti TCDD’ye ait olan Haydarpaşa Garı’nda bazı taşınmazların yıkılacak olmasını Meclis gündemine taşıdı. Tekin, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy‘ın yanıtlaması için verdiği soru önergesinde şu ifadeleri kullandı:

'Tam bir akıl tutulması'

‘Mülkiyeti TCDD’ye ait olan Haydarpaşa Garı’nın bazı taşınmazlarının Kültür Bakanlığı’na devredildiğini öğrenmiş bulunmaktayım. Bu devir işlemi sonucunda, 5 Numaralı Koruma Kurulu; 41-50-51-82-103 ve 118 numaralı, Haydarpaşa Garı ve Çevresi Kentsel Tarihi SİT alanı sınırlarında kalan altı adet parselin yıkılmasında sakınca olmadığına karar vermiştir. Tüm kaygılarımızda bu karardan sonra başlamıştır.

Koruma Kurulunun asli görevi, sit alanı ilan ettiği bir alanı koruyup kollamakken, Kültür ve Turizm Bakanlığı adı altında kullanılıp kamusal alanın sermayeye kaynak olarak aktarılmasına vesile olması tam bir akıl tutulmasıdır. Haydarpaşa, asli işlevi olan İstanbul kentinin tren garı olarak kullanılmalıdır. Çevresindeki alanlar da sermayeye ve ticarete peşkeş çekilmemeli, halkın doğrudan kullanımına yönelik, İstanbul’un ihtiyaç duyduğu, toplumun beklentilerine dönük yeşil ve sosyal alanlar olarak kullanılmalıdır. Haydarpaşa Gar yerleşkesi halka aittir. Bir ticari faaliyetin aracı haline getirilemez.

Otel mi yapılacak?

Gürsel Tekin önergesinde Bakan Ersoy'dan şu soruları cevaplamasını istedi:

-2006 yılında SİT kararını veren Koruma Kurulu’nun bugün aniden bu kararından vazgeçmesinin nedeni dedir?

-Haydarpaşa Garı’nı da içeren alan imara açılarak; ticaret, turizm, konaklama fonksiyonları mı verilmek isteniyor?

-Gar alanı içindeki bazı yapılar için yıkım kararının çıkması ve bu alanlara yeni fonksiyonlar verilmesi ile birlikte, Haydarpaşa arazileri satılacak mı?’

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha