Bakan Ersoy: 70 liralık lahmacuna karşı değilim ama...

Bakan Ersoy: 70 liralık lahmacuna karşı değilim ama...
25 Şubat 2020, 09:20
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, son yıllarda Türkiye'nin en popüler turistik şehri Kars'ı ziyaret etti ve giderken bindiği Doğu Ekspresi'nde gazete yazarlarına turizm projelerini anlattı.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, Kars gezisinde gazete yazarlarına yaptığı açıklamada “Kanal Çeşme” olarak gündeme gelen projeyi ilk kez basından duyduğunu, kendi projeleri olan Çeşme Turizm Merkezi Projesi'nde kanal olmadığını ifade etti. Ersoy, turist kapasitesinin yüzde 40'ının Marmara, yüzde 40'ının Akdeniz, yüzde 10'unun Ege ve yüzde 10'unun Doğu'da olduğunu belirterek " Doğru bir dağılım değil. Sürdürülebilir turizm politikası için bunun daha optimum bir dağılım olması gerekiyor." diye konuştu.

Koronavirüsle yaşanan kayıpları telafi edeceğiz

Sözcü'den Deniz Zeyrek'in köşesinde aktardığına göre Bakan Ersoy'a koronavirüsün turizm sektöründe yarattığı riskler de soruldu. Ersoy şu yanıtları verdi: “Strateji olarak şuna karar verdik. Öncelikle sektörün bağışıklığını artırmak. Sektörü bunlara dayanıklı hale getirmek. Ne yapıyoruz? Bir: ürün çeşitliliği. İki: Pazar çeşitliliği. Tanıtım ağını genişlettik. 34 ülkede dijital tanıtım yaparken şimdi 60 ülkede yapıyoruz. Marka olacaksınız. Tarifeli seferlerle artırıyorsunuz. Bu size bağışıklık getiriyor. Belli noktalarda kapı kapatma yoluna girdik. Asya'dan gelen trafik etkilendi. İran nedeniyle de azalma olacak. İlk etapta toplam turizm sayı hedefimiz 58 milyon. Kapı kapatma nedeniyle yaşanan kayıplarımızı nereden telafi ederiz, şimdi bununla ilgili çalışıyoruz. Avrupa ülkelerinde vizeleri kaldırdık. 2 Mart itibarıyla muafiyet başlayacak. İlk yıl yüzde 5-7 artış öngörüyoruz.”

70 liralık lahmacuna değil fırsatçılığa karşı çıkıyorum

Antalya'da belediyelerin sahil kesiminde amacı dışında kullandığı alanları alıp, toplam 5 bin kişinin yararlanacağı iki plaj yaptıklarını ve yaz sezonuna yetiştireceklerini anlatan Bakan Ersoy, gazetecilerin Bodrum'daki plajlarda lahmacunun 70 liraya satıldığını anımsatması üzerine, “Ben buna karşı değilim. Bunu bütün sezon satabiliyorsanız satın. Ancak bayramda 70 yap sonra düşür, ben fırsatçılığa karşıyım” diye konuştu.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha