Bakan Ersoy 2023 İngiliz turist hedefini açıkladı

Bakan Ersoy 2023 İngiliz turist hedefini açıkladı
08 Kasım 2022, 13:43
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy İngiltere'nin başkenti Londra'da düzenlenen WTM 2022 (Dünya Seyahat Pazarı) fuarında basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, İngiltere'nin başkenti Londra'da düzenlenen WTM 2022 (Dünya Seyahat Pazarı) Uluslararası Turizm Fuarı'na katılarak, Türkiye'nin tanıtımının yapıldığı stantları ziyaret etti.

Ersoy, fuarda basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Kovid-19 salgını öncesinde, İngiltere'den Türkiye'ye gelen ziyaretçi sayısında en fazla rakama 2019 yılında ulaşıldığını ve Türkiye'nin İngiltere pazarından 2,5 milyon ziyaretçi aldığını belirtti.

Ersoy, "Bu sene için biz çok iddialı bir hedef koymuştuk. 3,5 milyon gibi bir iddiamız vardı. İnşallah yıl sonunda, 2022 sonunda bu 3,5 milyon hedefini yakalamış olacağız. İlk 9 ayki veriler çok çok iyi geldi." ifadelerini kullandı.

2023'te iddialıyız, İngiliz turist sayısında 4.5 milyona ulaşabiliriz

Gelecek yıla ilişkin de İngiltere pazarında iddialı hedeflerini devam ettirdiklerini söyleyen Ersoy, "Önümüzdeki sene yine çok iddialı bir rakam, büyüme öngörüyoruz. 3,5 milyon rakamını 4,5 milyona taşırız diye düşünüyorum." dedi.

Ersoy, her yıl aşamalı bir şekilde bu rakamı artırarak Türkiye'nin İngiltere pazarında büyüyeceğini dile getirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İngiltere'de çok ciddi bir potansiyel var. Türkiye birçok ürünle bu potansiyele hitap ediyor. Özellikle 2020 itibarıyla, İstanbul ağırlıklı yaptığımız tanıtım filmleriyle sonuçlarını alıyoruz. Eskiden bakıldığında İngiltere'den misafir ağırlıklı olarak deniz, kum, güneş gibi ürünlere geliyordu. Şimdi artık yeni tanıtım stratejilerimizle ve kampanyalarımızla ürün çeşitliliğine de gittik.

Sadece pazar çeşitliliğine değil, ürün çeşitliliğine de gittik ve bu sene de bunun meyvelerini topluyoruz. Özellikle İstanbul'a çok yoğun İngiliz gelmeye başladı. Aynı şekilde, arkeolojik ziyaretler ve paket turlarla İç Anadolu'ya ve Doğu'ya doğru da kaymalar başladı. Şimdi biz bunu yaygınlaştırarak, Türkiye'nin birçok noktasına İngiliz turistin yeni ürünlere dahil edilmesini sağlayacağız. Bu sene ilk veriler çok olumlu geçti. Stratejinin ilk meyvelerini topladık."

İngiltere'nin başkenti Londra'da düzenlenen ve dünyanın en büyük ikinci turizm fuarı olan WTM Uluslararası Turizm Fuarı, dünya çapında en önemli turizm buluşmalarından biri olarak biliniyor.

Seyahat pazarının ana aktörlerini ve turizm profesyonellerini ağırlayan fuar, 10 Kasım'a kadar ziyarete açık olacak.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha