Bakan’dan erken rezervasyon uyarısı

Bakan’dan erken rezervasyon uyarısı
12 Şubat 2018, 10:43
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, paket tur ve otel konaklamaları için yapılan erken rezervasyonlarda yaşanan mağduriyetlere ilişkin tüketicilere uyarılarda bulundu. İşte o uyarılar…

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, tüketicilerin mağduriyet yaşamamaları için bakanlık olarak çalıştıklarını belirtti.

Bakan, tüketicinin kontrol etmesi gereken hususları sıraladı

Hürriyet Gazetesi’nin haberine göre Tüfenkci, konuya ilişkin şunları söyledi: “Vatandaşımız, öncelikle tercih edilen seyahat acentesi veya turizm tesisinin ilgili kamu kurum ve kuruluşları nezdinde kayıtlı olup olmadığını sorgulamalı. Mesafeli yolla imzalanan sözleşmelerde, seyahat acentesi veya turizm tesisinin internet sitelerinde adres, unvan ve iletişim bilgilerine yer verildiğinin ve internet sitelerinin Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi’ne kayıtlı olduğunun kontrol edilmesi, sosyal medya üzerinden yapılan satışlar yerine seyahat acentesinin internet sitesinin tercih edilmesi önemli. Seyahat acentelerinin ve turizm tesislerinin belgeleri, kaç yıldız sahibi olduğu ‘www.kulturturizm.gov.tr’ ve ‘www.tursab.org.tr’ adreslerinden öğrenilebilir.”

Feshetme hakkı var

Tüfenkci, “Tüketicinin paket tur sözleşmesini 30 gün öncesine kadar feshetme hakkı var. Tüketici, bu süre zarfında yazılı veya kalıcı veri saklayıcısıyla bildirmek kaydıyla paket tur sözleşmesini feshedebilir. Bu durumda, vergi hariç bedelin kesinti yapılmaksızın iade edilmesi gerekiyor” dedi.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha