Bakan Çavuşoğlu: O sözlerime 'Turizmciler kuduz mu ki aşılıyorsunuz?' tepkisi gelmişti ama...

Bakan Çavuşoğlu: O sözlerime 'Turizmciler kuduz mu ki aşılıyorsunuz?' tepkisi gelmişti ama...
02 Ekim 2021, 10:29
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Aydın'da turizm sektörü temsilcileriyle toplantıda buluştu. Çavuşoğlu geçtiğimiz Mayıs ayında sarf ettiği ve yoğun tepki alan "Turistin görebileceği herkesi Mayıs sonuna kadar aşılayacağız" ifadelerine de açıklık getirdi.

Kuşadası ilçesindeki bir otelde yapılan toplantıya Aydın Valisi Hüseyin Aksoy ve turizm sektörünün temsilcileri katıldı.

Toplantıda konuşma yapan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'nin 1 Haziran 2020'de başlattığı Güvenli Sertifika Programıyla dünyaya örnek olduğunu gelen turistlerin de bundan son derece memnun olduğunu ifade etti. Çavuşoğlu Turizmci olarak sizlerin de bu işi sıkı tutmaya devam etmeniz lazım. İngilizler bizi kırmızı listeden çok geç çıkardı. Bundan en çok Kuşadası etkilendi. " ifadelerini kullandı.

Bakan Çavuşoğlu geçtiğimiz Mayıs ayında Almanya'da mevkidaşı Heiko Maas ile yaptığı ortak basın toplantısında sarfettiği ve yoğun tepki alan sözlerine da açıklık getirdi. Çavuşoğlu o toplantıda "Turistin görebileceği herkesi Mayıs sonuna kadar aşılayacağız" ifadelerini kullanmıştı.

Söylediğim o sözler herkesi hastalıktan koruma amaçlıydı

Çavuşoğlu o sözlerle ilgili de şu açıklamayı yaptı: " Aşı konusunda da turizmcilerimize öncelik verdik. Ben bunu bir kere Almanya'da söyledim. 'Turizmciler kuduz mu ki aşılıyorsunuz?' gibi olumsuz tepkiler oldu. Oysaki bu herkesi hastalıktan koruma amaçlıydı. Tüm çalışanlarımızı korumamız gerekiyor. Ben Antalyalıyım, turizmi bilen, turizmin içinde büyüyen bir kardeşinizim. Arkadaşlarımızın bu çalışmalarına severek destek veriyorum hem de dışişleri bakanlığı olarak bizim görevimiz. Turizm hizmet icraatının başında geliyor. Bakanlık olarak turizme öncelik veriyor ve birlikte çalışıyoruz"

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha