Bakan Arslan’dan uçak kazası açıklaması: Kesinlikle…

Bakan Arslan’dan uçak kazası açıklaması: Kesinlikle…
17 Ocak 2018, 09:59
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Trabzon’da meydana gelen uçak kazasının havalimanı ile ilgili olmadığını belirterek, “Uçaktan kaynaklanan teknik bir arıza ya da pilotaj hatası söz konusu” dedi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Trabzon’da meydana gelen uçak kazasının havalimanı ile ilgili olmadığını belirterek, “Uçaktan kaynaklanan teknik bir arıza ya da pilotaj hatası söz konusu. Ancak şu anda ilk görüntü teknik bir arıza olduğu yönünde” dedi.

Bakan Arslan, Trabzon’da Pegasus Havayolları’na ait uçağın pistten çıkması konusunda Milliyet’ten Kıvanç El’e açıklamalarda bulundu.

“Genişliği 45 metre”

Havalimanı ile ilgili sıkıntı olduğuna dair iddialara ilişkin Arslan, “Kesinlikle havalimanı ile ilgili bir sıkıntı değil. Uzmanlık taslayan biri çıkmış diyor ki “havalimanı dar”. Teknik açıklama yapılacak pist boyutlarına dayandırılması bu işi bilmeden ahkam kesmektir. Türkiye’nin en geniş havalimanları 45 metre boyunda. Bu havalimanı genişliği de 45 metre” dedi. Kaza kırım ekibinin şu anda çalıştığını, kısa süre içinde raporunu hazırlayacağını kaydeden Arslan, şunları söyledi: “Uçaktan kaynaklanan teknik bir arıza ya da pilotaj hatası var. Ancak şu anda ilk görüntü teknik bir arıza olduğu yönünde… Çünkü pistten sonra çıkmış olsa pistten çıktı dersiniz. Sola denize doğru dönüyor ve kayıyor. Daha önceki pist çalışmalarından kaynaklı dökülen toprak vardı. Uçak yumuşak zemine saplandı. Hiç istemediğimiz beklemediğimiz bir sonuç. En önemlisi kimsenin yara almadan kurtulması.”

24 saat uçuşa kapatılacak

Trabzon Havalimanı’na indikten sonra pistten çıkarak denize 25 metre kala toprağa saplanıp yamaçta duran PC8622 uçuş numaralı TC-CPF tescilli Boeing 737-800 tipi yolcu uçağı için kurtarma planı hazırlandı. Plana göre, Trabzon Havalimanı, yarın (18 Ocak) günü sabah saat 04:00 itibariyle 24 saat süreyle hava trafiğine kapatılacak.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha