HIKVISION

Bak bak Van da varmış...

Erdal Çeri
Erdal ÇeriÇeri Turizm Genel Müdürü
30 Ocak 2019, 18:59

Yıllardır turizmi hakkıyla yapmaya gayret eden ve elde edilmesi gereken gelirin şu andaki rakamlardan çok daha fazla olması gerektiğini söyleyen onlarca insan gibi 'Kültür turu şart' diyerek YENİ !... keşfimize bakalım.

2018 yılında dövizdeki kur artışıyla birlikte, gezmek, tur, gezi, seyahat gibi kelimeler ile adlandırdığı tatil zamanı gelince, bunu yurtdışı olarak algılayan yerli turistlerimiz bir anda “Farklı” arayışa girdi. Tabii burada ki “Farklı” kelimesi tam anlamında ki gibi olmalıydı. Çünkü böyle olunca sosyal medyada tıklanma, beğenilme, yorumlanma oranı da ona göre olacaktı. Bu durumda zaten yıllardır yapılan turlara bir anda talepler yığıldı.

Mardin, Şanlıurfa, Van, Kars… gibi tarihi, doğası, gastronomisi, barındırdıkları yaşam kültürlerinin çeşitliliği ile görüldüklerinde insan hayatına dokunan, zihnine kazınan, kültürünü zenginleştiren destinasyonlar talep edilir oldu.

Şimdi diyeceksiniz ne var bunda? Mutlaka buralar gezilmeli ve görülmeli. Ama keşke, döviz artıp yurtdışına gidemeyince aklımıza gelmeseydi. Bundan şunu çıkarmayalım tabii ki, daha önce hiç giden yoktu veya buralar gezilmiyordu. Fakat sayının görünür şekilde artması ve gelen aynı tip sorular bana 'Bunu yazmalısın Erdal' dedi.

Aslında sadece bu örnek değil yazının nedeni. Hepimiz iyi biliyoruz ki daima öncelik, olanak varsa, maalesef yurtdışı gezisi olmuştur (istisnalar kaideyi bozmaz ). Yüzlerce örnek verebilirim.

Hayatında yaşadığı şehri bile gezmemiş, ama Avrupa’yı tavaf etmiş binlerce kişi vardır. Bir İtalya turunda beraber gezdiğim Düzce'den doktor bir grubun, özellikle evlerle ilgili mimari yapılara beğeni ile baktıklarını ve birçok Avrupa şehrinden örnekler ile karşılaştırdıklarını görünce dayanamayıp “Safranbolu’da da çok iyi örnekler var, neden onu da söylemiyorsunuz” dediğimde, “Biz oraya hiç gitmedik” cevabını alıp nedense hiç şaşırmamıştım. Dedim ya örnek çoktu. Daha kötüsü iğneyi kendimize batırmak adına, en büyük tur operatörü geçinen seyahat acentasının sahipleri ve operasyonları da dahil olmak kaydı ile bir çok acentacı arkadaşımda maalesef Anadolu’da çoğu noktayı ne görmüş ne de gezmiştir. Ve işin ilginç yanı bence şudur; Anadolu’yu tam anlamı ile gezip gören, yaşayan, anlayan, hisseden kim olursa olsun artık dünyaya başka gözler ile bakacaktır.

Sonuç olarak “Bak Bak Van da Var” çok doğru arkadaşlar.

Not: Yazının sorumluluğu yazarına aittir. www.turizmajansi.com ile bağlantı kurulamaz; doğacak hukuki sonuçlardan site sorumlu değildir.
Yazarın Diğer Yazıları
Yorumlar
Sena tanrikuly
31 Ocak 2019, Perşembe 10:11
Muhteşem emeginize yureginize saglik kesinlikle katiliyorum
Ayşen Tulunoğlu
31 Ocak 2019, Perşembe 02:48
Bu alanda uğraş veren çok tecrübeli ve bilgili biri olarak çok doğru bir noktaya değindiniz.kendi kültürünü, tarihini oluşumunu bilmeyen, görmeyen başka kültürlerin hayranı olarak kalır ne çare.ama bir Anadolu imkanı olanlar için özellikle görüp yaşayınca ne çok şey anlatır insana.??
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha