Bahattin Kaya: Rezervasyonların en fazla yüzde 10’una ulaştık

Bahattin Kaya: Rezervasyonların en fazla yüzde 10’una ulaştık
17 Şubat 2021, 09:33
Almanya’dan Türkiye’ye seyahatlar konusunda sektörün önde gelen isimlerinden Kaya Reisen adlı şirketin sahibi Bahattin Kaya 2021 sezonuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Almanya’dan Türkiye’ye seyahatlar konusunda sektörün önde gelen isimlerinden Kaya Reisen adlı şirketin sahibi Bahattin Kaya, VOA Türkçe’den Cem Dalaman'a değerlendirmelerde bulundu. Kaya, kamuoyu araştırma ve analizlerdeki sayıların kendi gözlemleri ve satış sayıları ile aynı olduğunu belirterek, "Piyasada büyük bir belirsizlik var, iyimser beklentiler için çok erken" diyor.

2019 yılı rezervasyonlarının en fazla yüzde 10'una ulaştık

Kaya şöyle konuşuyor: "Geçen yıl rezervasyon yapanların büyük bölümü seyahat yasakları ve kısıtlamaları nedeniyle gidemedi. Uçak biletleri ve oteller yapılan ön ödemelerin bir kısmı yandı. THY gibi bazı uçak şirketleri parası ödenmiş biletleri açığa alma imkanı sundu. Ama bazı şirketler iptal olan uçuşların parasını vermedi. Otellerde de benzer sorunlar yaşandı. O yüzden insanlar şimdi bilet alıp, rezervasyon yapmaktan kaçınıyor veya yeniden bir yasak gelirse diyerek beklemeyi tercih ediyor. Biz de gelen müşterilere riskli durumu anlatarak, biraz daha sabırlı olmalarını söylüyoruz. İki yıl öncesi, 2019 ile karşılaştırıldığında rezervasyonların en fazla yüzde 10’una ulaştık. Halbuki Almanların çoğunluğu Şubat, Mart ayında yazın nereye gidecekleri konusunda karar vermiş, biletlerini almış olurlardı."

Acentaların yüzde 90'ı çok zor durumda

Hem tatilcilerin çekimser tavrı hem de geçen seneye yönelik iptaller nedeniyle sektörün yaşadığı gelir kaybının 2020‘de yüzde 94 olduğunu belirten Bahattin Kaya, seyahat acentalarının yaklaşık yüzde 90’ının şu anda çok zor bir durumla karşı karşıya kaldığına, hatta iflasın eşiğinde olduğuna da dikkat çekerek, şirketlerin çoğunun devlet yardımlarına muhtaç kaldığını belirtti. Bahattin Kaya, sektörünün toparlanabilmesi için en geç Nisan ayına kadar yurt dışına seyahatlerin olup-olmayacağı konusunda net ve kesin bir açıklama gerektiğini belirtiyor ve şunları söylüyor:

"Acentalar ve müşteriler açısından en önemli durum şu andaki ciddi belirsizlik. O açıdan Türkiye turizminin yeniden eski performansına ulaşacağı öngörüsünde bulunmak da imkansız. Bir de şu var: Corona ile ilgili gelişmelerin sadece Almanya’da iyiye gitmesi yeterli değil. Birçok turist, örneğin Türkiye’ye gittiğinde gezip, eğlenmek istiyor. Sadece otelde oturmak yetersiz kalıyor. Mesela İstanbul’da lokantaların, eğlence olanaklarının kapalı olması turistleri caydıran bir durum. Yani hem orada hem de burada her şeyin iyi olmasını umut ediyoruz. Aylardır yurt içi ve yurt dışında tatil yapamayan insanlar tatile çıkmayı sabırsızlıkla bekliyor."

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha