Bağlıkaya: Zammın uygulamaya giriş tarihi ihale şartnamesine uygun değil

Bağlıkaya: Zammın uygulamaya giriş tarihi ihale şartnamesine uygun değil
08 Ağustos 2019, 20:54
Müze ve ören yerleri biletlerine yapılan zammın uygulanışının ihale şartnamesine uygun olmadığını söyleyen TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, “Biz itirazlarımızı yaptık ve bu uygulamanın doğru olmadığını ben Sayın Bakanımıza da bizzat ifade ettim” dedi.

TÜRSAB TV’de Acentalar Soruyor programına konuk olan TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, sezon ortasında müze biletlerine gelen zamla ilgili soruları cevapladı.

Müze bileti zammının ihale şartnamesine uygun olmadığını anlatan Firuz Bağlıkaya, şunları söyledi:

“Bizim itiraz ettiğimiz konu, müze biletlerine zam yapılması değil; müze biletlerine önceden bilgi verilmeden ve yeterince zaman verilmeksizin zam yapılması. Aslında son ihale şartnamesi, müze zammının yapıldıktan sonraki yılın nisan ayında uygulanacağını söylüyor. Bunun ihale şartnamesinde maddesi var. Fakat Bakanımız veya Bakanlığımız böyle uygun gördü. Zammı açıkladı ve birkaç ay sonra da uygulamaya başladı. Son zammı da bir, bir buçuk ay önce açıkladı, hemen uygulamaya başladı. Biz bununla ilgili itirazlarımızı Bakanlığımızın ilgili birimi olan DÖSİMM’e yazdık. İtirazlarımızı yaptık. Dolayısıyla bunların sonuçlarını bekliyoruz. Bu uygulamanın doğru olmadığını ben Sayın Bakanımıza da bizzat ifade ettim. Bu şekilde zam yapılmasının acentaların tedbir almasını engellediğini söyledik. Onların da zammın TL olarak yapıldığı ve döviz olarak aynı seviyelere geldiği yönünde bir savunmaları var. Ama biz yine bilet zamlarının ilan edildikten sonraki yılın nisan ayında uygulanmasını, yani sözleşme şartnamesine uyulmasını talep ettik. Tekrar tekrar etmeye de devam edeceğiz.

“İndirimin yüzde 20'ye düşmesinin mimarı eski yönetimdir”

Müze biletlerinde acentalara sağlanan indirimin karar mekanizması kimdedir” şeklindeki soruyu da Firuz Bağlıkaya şöyle cevapladı: Seyahat Acentaları Birliği’nin bu hizmeti verdiği dönemde sadece ziyaretçi sayısı düşük olan birkaç müzede indirim oranı yüzde50’ydi. Genelindeki indirim ise yüzde 25’ti. Yüzde 25’in de, geçmiş yönetim, hizmet bedelinin ayrıca almasına rağmen yüzde 5’ini hizmet bedeli adı altında kesiyordu. Kimi acentalarımıza yüzde 20, kimine yüzde 30, kimine de yüzde 40 indirimle veriyordu.

Dolayısıyla Bakanlık yeni ihaleyi hazırlarken, madem acentalara yüzde 20 veriliyor, demek ki bu işin ederi buymuş diyerek, ihaledeki indirim oranını yüzde 20’ye çekti. Yüzde 20’nin mimarı aslında Seyahat Acentaları Birliği’nin eski yönetimidir. Bu çok net. Verilen indirimi alıp acentanıza yansıtmazsa, bu ayyuka çıkarsa, bakanlığın da “madem böyle bir kaynak var, bunu kamu alsın” demesinden daha doğal ne olabilirdi”.

Yorumlar
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha