Bağlıkaya: THY adım atmazsa mahkemeye gideriz

Bağlıkaya: THY adım atmazsa mahkemeye gideriz
27 Eylül 2018, 20:11
TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya TÜRSAB TV'de katıldığı "Acentalar soruyor" programında seyahat acentalarının THY'den alıp ödemelerini yaptığı biletlerle ilgili yaşadıkları mağduriyetlere ilişkin soruları cevaplandırdı.

TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya bir acentanın "Ödemelerini yaptığımız grup uçak biletleri üzerinden THY'nin bizlerden aldığı kur farkı hakkında ne düşünüyorsunuz?" sorusuna şöyle cevap verdi: "Haksız bir kur farkı olduğunu düşünüyorum. THY hakim gücünü iyi niyetli kullanmıyor. Çok net. Seyahat acentalarına yaptığı uygulamalardan hiçbiri hem vicdani hem de hakkaniyete uygun değil. Yarın sabahtan itibaren yeni ihtisas başkanlıklarını açıklıyoruz. Bu ihtisas başkanlıkları vasıtasıyla ilişkilerimizi belli bir süre iyi niyet çerçevesinde götürmeye çalışacağız. Olmadı yasal yollara başvuracağız."

Tahammül sınırımız var

THY'le olan acentalar arasındaki ilişkilerin dengeli yürümediğini ifade eden Bağlıkaya "TÜRSAB’ın bu konudaki muhatabiyeti konusunda da sıkıntı var. Seyahat acentaları bugüne kadar hep free bilet, free kart isteyen konuma gelmiş. Oradaki o konumumuzla ilgili de sıkıntı var. Biz farklı profil çizmek zorundayız. Acentaların haklı olduğunu biliyorum. Buna bir tahammül sınırımız var" diye konuştu.

Bağlıkaya daha önceki açıklamalarında da acentaların kur mağduriyetlerine değinmişti. Belli bir turist sayısına göre uçak koltuğu satın alan, yurtdışında rezervasyon yapan seyahat acentalarının zor günler geçirdiğini anlatan Bağlıkaya, “Hava yolları ile görüşmeler sürüyor inşallah herkes birbirine yardımcı olacak. Sonuçta hiç kimsenin beklemediği birtakım olaylar oldu. THY'nin bu konuda acentalara daha esnek, daha anlayışlı davranacağını ümit ediyorum” açıklamasını yapmıştı.

Başkan Firuz Bağlıkaya, burada acentalar tarafından THY'den rezerve edilen koltukların iptallere rağmen boş kalmadığına dikkat çekerek, şöyle devam etti: "O gidemeyen yolcunun koltukları, biz biliyoruz ki; THY'de boş gitmedi. Acentaların mağduriyetlerinin giderilmesi gerekiyor. Burada cezaları varsa ertelenmesi söz konusu olabilir" ifadelerini kullanmıştı.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha