Bağlıkaya: Otelcilerden çok daha fazla itiraz gelmeliydi ama…

Bağlıkaya: Otelcilerden çok daha fazla itiraz gelmeliydi ama…
18 Ocak 2023, 15:55
TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya TÜRSAB TV’de canlı yayında değerlendirmelerde bulundu.

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya TÜRSAB TV’de gazeteci Mehmet Güneli Moderatörlüğünde gerçekleşen ‘Firuz Bağlıkaya’yla TÜRSAB Gündemi’ programında gündemdeki çeşitli konularla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Konaklama vergisine otelcilerden çok daha fazla itiraz gelmeliydi ama…

Turizmcilerin itirazlarına rağmen 1 Ocak’tan itibaren yürürlüğe giren konaklama vergisinin artık yasalaştığını bu boyutuyla tartışacak bir konunun kalmadığını belirten Bağlıkaya şu ifadeleri kullandı: “ Biz yasalaşma sürecinde konaklama vergisinin bu şekilde çıkmaması için çok uğraştık. Konaklama vergisinde mükellef otelci. Bundan dolayı otelcilerden çok daha fazla itiraz gelmeliydi ama Bakanlığın uygulamalarına itiraz etmiyorlar her nedense. Biz daha fazla itiraz ettik. Bu yıl konaklama vergisiyle ilgili tam bir vahşi batı düzeni olacak. Kimin nasıl ödeyeceğiyle ilgili ciddi bir karmaşa var. Dişi geçen tur operatörü otelciye ödetecek. Dişi geçmeyen tur operatörü kendi ödeyecek.

Türkiye kitle turizmi yapan bir ülke. Kitle turizminde müşterinin otelle para ilişkisi yok ki. Tur operatörü müşterileri alıp otele koyuyor. Resepsiyonun önüne 300 kişi dizilip tek tek konaklama vergisi mi tahsil edilecek? Bizim önerilerimiz maalesef dikkate alınmadı. Ben oteli 50 Euro’ya almışım 52 Euro’ya satmışım şimdi oradaki müşteri tur operatörün ticari sırlarını öğrenmiş olacak. Tur operatörünün maliyeti otele ödediği para değil yalnızca. Ön ödeme, avans, garanti veriyor. Bunların toplamından oluşan maliyet var. Konaklama vergisinde aceleye getirildi. Aynı TGA’daki gibi. ‘Bak buradan vergi aldım’ çabası gibi. Bu sistemin Biraz daha düşünülüp istişare edilmesi lazımdı. Üzerinde ciddi şekilde çalışılması gereken hassas bir konu maalesef yeterli istişare edilmeden uygulamaya konuldu”

Her başarı TGA’ya bağlanıyor peki rekor yılımız 2019’da TGA mı vardı?

Bakanlığın turist sayısında ve turizm gelirlerindeki artışı tamamen TGA’ya bağlamasının yanlış olduğunu belirten Bağlıkaya şöyle konuştu: “2019’da turizmde rekor yılımızdı. 2019’da TGA mı vardı? Başarının sadece TGA’ya bağlanması yanlış. Bizim eleştirilerimiz turizmcilerden alınan parayla finanse edilen, hesaplarımıza göre 550 milyon dolarlık dev bir bütçeye sahip olan TGA’nın tek başına Türkiye’nin tanıtımında yetersiz kalması. TGA’nın yönetim yapısında sorun var bir kere. Otelcilerin çok ağırlıkta olduğu seyahat acentalarının ise neredeyse yok sayıldığı bir yapı mevcut. Harcamalar gerçekten doğru şekilde harcama yapılıyor mu? Bunları bilemiyoruz. Oysa pazarlama faaliyeti gibi uzmanlık gerektiren bir konuda seyahat acentalarının TGA’da mutlaka temsil yetkisi daha fazla olmalıydı. Çünkü pazarlamayı en iyi bilen seyahat acentaları. Turizm tanıtımında yeterli uzmanlığı olmayanların pazarlamayı ne kadar sağlıklı yapabileceği tartışmalı.“

2022’de ‘En başarılı ülke biziz’ diyorlar ama rakamlar bunu söylemiyor

Türkiye’nin 2022 yılında gerek ağırladığı turist sayısı gerekse turizm geliri bakımından yüz güldürücü sonuçlar olduğunu belirten Bağlıkaya ancak bu başarıyı Bakanlığın “ 2022’de en başarılı ülke biziz” havasıyla vermesinin doğru olmadığını söyledi. Bağlıkaya şöyle konuştu: “ 2021’le 2022 rakamlarındaki artışlara baktığımızda rakip ülkelerin gerisindeyiz. Dikkat çekmeye çalıştığımız konu bu. Yoksa hep birlikte otururuz. “Müthiş bir başarı elde ettik.” “Her şey çok güzel” diyebiliriz. İspanya’nın turist sayısında 2021’e göre artışı yüzde 183. İtalya’nın artışı yüzde 104. Yunanistan’ın artışı yüzde 103. Türkiye’nin artışı ise yüzde 87. Turist başına kişi başı harcama Türkiye’de 889 dolar. İspanya'nın 1182 dolar. 2022 ortasında ‘İspanya’yı geçtik’ diye televizyonlarda demeçler verdiler. Nerde geçtik hani biz görmüyoruz. İspanya gecelik kişi başı harcama 169 euro. Yunanistan 130 euro. Türkiye 90 dolar. Dünya Turizm Örgütü’nün bu rakamlarını söylememiz birilerini rahatsız edebilir ama hiçbir şekilde şahsi bir durumumuz yok. Öyle olsa bizde ‘Her şey güzel’ der gideriz. Bunları bilerek çalışalım diye söylüyorum. Biz bunları Daha iyisini yapmak için bunları söylüyoruz Bizden daha iyi yapanlar var. Üstelik bu artışları bizden çok daha düşük bütçelerle tanıtım yaparak elde ettiler. Bunlarla ilgili uyarı görevimizi yapıyoruz.”

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha