Bağlıkaya, İmamoğlu'ndan yol güzergah belgelerinin kaldırılmasını istedi

Bağlıkaya, İmamoğlu'ndan yol güzergah belgelerinin kaldırılmasını istedi
18 Kasım 2019, 12:23
TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya İstanbul Turizm Platformu’nun İstanbul Kongre Merkezi’nde yapılan tanıtım toplantısında konuştu.

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya İstanbul Turizm Platformu’nun tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada İstanbul'un kıtaları ve medeniyetleri buluşturan, çağlar boyunca farklı uygarlık ve kültürlere ev sahipliği yapmış benzersiz bir şehir olduğunu ve sahip olduğu tüm değerlerle dünyanın dört bir yanından turist çektiğini ifade etti.

İlk kez 15 milyonun üzerine çıkacak

2019 yılı sonunda İstanbul'a gelecek yabancı ziyaretçi sayısının ilk kez 15 milyonun üzerine çıkmasını beklediklerini belirten Bağlıkaya, "Ziyaretçi sayısındaki artış elbette memnuniyet verici, ama asıl hedefimiz turizmden elde ettiğimiz geliri artırmak, gelen misafirlerimize İstanbul’u tam anlamıyla yaşatmak. Bu bağlamda İstanbul’un var olan marka değerini daha da üst noktalara taşıyacak, destinasyon imajımızı güçlendirecek adımların atılması büyük önem taşıyor. Bu bakımdan İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesinde kurulan İstanbul Turizm Platformu’nun, sektör temsilcilerini bir araya getiren yapısıyla önemli bir işlevi yerine getireceğine inanıyoruz" diye konuştu.

Antalya ve İzmir'den sonra İstanbul'da da yol belgeleri kaldırılsın

Turistlerin bu marka şehirde rahatça ve özgürce gezmesini sağlamak için el ele vererek hukuki tüm düzenlemelerle sektörün önünün açılmasının önem taşıdığını belirten Bağlıkaya şöyle konuştu: "Yolcu transferleri hususunda yaşanan büyük bir soruna kısaca dikkat çekmek istiyoruz. İstanbul Büyükşehir Belediyesi UKOME kararları ile seyahat acentalarının tur ve transfer hizmetlerinde karayolu taşıma araçlarına 'yol güzergâh belgesi' alma zorunluluğu maalesef halen devam etmektedir. Bu durum, seyahat acentalarımızın faaliyetlerini kesintiye uğratmakta, turistler sorgulanmakta, özellikle havaalanlarında turist nezdinde tedirginlik, güvensizlik ve imaj kaybı oluşmaktadır. Türk misafirperverliğini İstanbul’da en üst seviyede göstermemizin önündeki bu sorunun ortadan kaldırılması büyük önem taşımaktadır. Birliğimizin sorunu doğru anlatan yaklaşımı ile Ankara ve İzmir Büyükşehir Belediyeleri, UKOME kararları ile turizm faaliyeti kapsamındaki taşımacılık işlerinde (tur ve transfer) yol güzergâh belgesi düzenlenmesine gerek olmadığına karar vermiş ve anılan büyük şehirlerde bu konu sorun olmaktan çıkmıştır. Bugün, turist taşımacılığı yapan binlerce seyahat acentamız heyecanla bekliyor. Sayın Başkanım, TÜRSAB olarak; Ankara ve İzmir’den sonra, İstanbul'da da bu soruna çözüm bulunacağının müjdesini sizden bekliyoruz. İnanın bu yöndeki kararınız İstanbul turizminin gelişmesine, hizmet kalitesinin yükselmesine ve turist memnuniyetinin artmasına büyük katkı sağlayacaktır. Tüm amacımız hizmet kalitemizi maksimuma çıkarmaktır. Turistin İstanbul'dan tekrar gelme planları yaparak ayrılmasını sağlamaktır."

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha