Bağlıkaya'dan çağrı: Çoğunun yangın merdiveni bile yok, Bakanlık oteller için acil harekete geçmeli!

Bağlıkaya'dan çağrı: Çoğunun yangın merdiveni bile yok, Bakanlık oteller için acil harekete geçmeli!
08 Mart 2023, 12:47
TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya otellerin depreme karşı dayanıklılığına yönelik önemli açıklamalar yaptı.

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya dün başlayan ITB Berlin Fuarında TÜRSAB standında basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı.

Bakanlık derhal otellerin bina güvenliği için sertifika programı başlatmalı

Kültür ve Turizm Bakanlığının depremle ilgili aksiyon almakta geciktiğine dikkat çeken Bağlıkaya, "Türkiye’deki tüm müzeler, ören yerleri, turistik tesisler, oteller, hastaneler ve insanların toplu olarak bulunduğu noktalar için güvenli turizm sertifikası benzeri bir sertifika geliştirilmeli. İşin turizm ayağı konusunda Kültür ve Turizm Bakanlığı öncü olmalı. Bakanlık bu konuda harekete geçme noktasında geç kaldı. Özellikle İstanbul konusunda böyle bir sorunumuz var şu anda. Bunu yok sayamayız. Sabahtan akşama kadar televizyonlar diyor ki ‘Türkiye deprem kuşağında. Türkiye'de deprem devam edebilir. İstanbul'da şu büyüklükte deprem olacak. Şu kadar milyon kişi ihtimaldir ki vefat edecek.’ Şimdi böyle haberlerin yoğun olduğu yerlerde turizm hareketini beklemek çok anlamlı değil. Gelmez kimse. Dolayısıyla bakanlık çok acil bir biçimde koronavirüs döneminde bir sertifika programı başlattıysa derhal bina güvenliği için de bir sertifika programı başlatmalı.” diye konuştu.

“İnsanların başına bir şey gelse bunu nasıl izah edeceksin?”

Bütün turizm tesislerine bir mecburiyet getirilerek bina güvenliğinin sağlanabileceğini kaydeden Bağlıkaya “Hatta Bakanlık olarak bunu organize edersin. Depreme dayanıklı, depremde sorun yaşamayacak otelleri bir biçimde listelersin. Sorun yaşayacak otellere de destek olursun. Bir kredi açılır, bir fon yaratılır ve bunların derhal tadilatı, tamiratı güçlendirmesi neyse bunlar yapılır. Bunlar yapılmadan ‘Nasıl olsa insanlar unutur. Üç ay sonra zaten bunu kimse hatırlamaz.’ diyemezsin. Yarın öbür gün gerçekten bir şey olsa ve sen bu kontrolleri yapmamışken insanların başına bir şey gelse bunu nasıl izah edeceksin?” ifadelerini kullandı.

"Rakip ülkeler aleyhimizde çalışır"

Güvenli turizm tesisleri konusunda Bakanlığın inisiyatif alması gerektiğini kaydeden TÜRSAB Başkanı, "Turizm tesislerinden 3 ay içinde depreme dayanıklılık belgesi istesin. ‘Şu şirkete yaptıracaksınız. Paranız yok mu? Kredi verelim' desin ama dünyanın önüne turistik alanlarımız mekanlarımız güvenlidir, sertifikalıdır’ diyerek çıkalım. Bunu söylemediğin zaman spekülasyonlara da açık olursun. Senin rakip ülkelerin de bunu kullanarak aleyhine çalışır." şeklinde konuştu.

“Otellerin çoğunun yangın merdiveni bile yok”

Bakanlık tarafından belgelendirilen çoğu otelin yangın merdiveni bile olmadığını ifade eden Bağlıkaya, “Basit konaklama belgesi başka bir motivasyonla verildi. 'Aman sokağa bir gelir bırakmayalım' motivasyonuyla bütün otellerden ücret aldılar. Şimdi böyle bir sorumluluğu Turizm Bakanlığı taşıyor mu, taşımıyor mu? Bakanlık olarak belgeledi mi? Belgeledi. Şimdi bu nasıl olacak? Otellerin çoğunun yangın merdiveni bile yok. TGA’ya para verilsin diye yapıyorsunuz ama nasıl olacak böyle? Kontrol edip yapın ya da bir standarda getirip yapın.” şeklinde konuştu.

“Biz burada herhangi bir ücret ödemeden misafir ediliyoruz”

Deprem nedeniyle ITB Berlin Fuarına katılmayacaklarını fakat İstanbul Ticaret Odasının kendilerini ücretsiz bir şekilde misafir ettiğini açıklayan Bağlıkaya, “Buradaki standın şöyle bir hikayesi var. Biz depremden dolayı fuar katılımlarını iptal ettik. Belli bir fonu harcıyoruz yardımlar için. ‘Böyle bir bütçemiz de yok. Bu sene Berlin'e katılmayalım’ dedik. Berlin'e katılmayalım dediğimizde de ‘İstanbul Ticaret Odası ICB'nin bir standı var. Sizi burada misafir edelim dediler’ sağ olsunlar. Biz burada herhangi bir ücret ödemeden misafir ediliyoruz.” bilgisini paylaştı.

Yorumlar
Orhan Değirmenci
09 Mart 2023, Perşembe 12:14
Başkan güvenlik için doğruları anlatmış.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha