Bağlıkaya'dan Bakan Ersoy'a cevap

Bağlıkaya'dan Bakan Ersoy'a cevap
08 Ağustos 2019, 19:51
TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy'un TÜRSAB'a yönelik eleştirilerine cevap verdi.

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya TÜRSAB TV'de Cemal Kızıltan moderlatörlüğündeki programda acentaların sorularını cevapladı. Bağlıkaya, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy'un sözlerine de cevap verdi.

Pazarlama ve satış acentaların işi değilse kimin işi

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, katıldığı AKTOB toplantısında TÜRSAB'ın Turizm Tanıtım Ajansı'yla ilgili eleştirilerine cevap vermişti. Ersoy, " 2000’li yıllara kadar turizmde tanıtım ve pazarlama seyahat acentelerinin işi, ben bunu kabul ediyorum. Ama 2000’li yıllardan sonra tanıtım ve pazarlama seyahat acentelerinin işi değil." ifadelerini kullanmıştı. Bakan Ersoy'un bu sözlerini değerlendiren TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya " Pazarlama ve satış seyahat acentalarının işi değilse kimin işi" diye sordu.

Bu turistler 20 yıl öncesinden gelmiyor

Bağlıkaya şöyle konuştu: " Herhangi bir otele gidip bakalım faturalarını isteyelim. Faturaların yüzde kaçı acentalara kesilmiş ne kadarı bireysel olarak kesilmiş. Satış ve pazarlamanın seyahat acentalarının işi olmadığını söylemek mümkün mü. 20 yıl öncesinden kalan hiç bir şey yok. Bu turistler 20 yıl öncesinden gelmiyor. Ülkemize gelen 40 milyon turist bugün geliyor. Demek ki bugünün teknolojileri, teknikleri kullanıyor da geliyor. Başkalarının tekniği, teknolojisi kullanılmıyor. Üstelik hiçbir kurumun Türkiye'nin bugün ulaştığı 40 milyon turist ve 30 milyar dolarlık turizm gelirine ülkenin huzur ve menfaati kadar katkısı yok. Ülkede huzur ve güven varsa turist gelir. Çünkü biz otel ve hizmet kalitemizle zaten bunun altyapısını yıllardır yapmış durumdayız"

7 ayda ne değişti?

31 Aralık 2018 tarihine kadar tur operatörlerine uçak teşviği sisteminin devam ettiğini belirten Bağlıkaya sözlerine şöyle devam etti: " Bu teşvik 31 Aralık'ta bitti aradan 7 ay geçtikten sonra Turizm Tanıtım Ajansı'na katkı payı diye vergi geldi. 7 ayda nasıl bir süreç yaşadıkta bu hale geldik. Aslında biz böyle bir ajansın kurulması fikrine hiç bir zaman karşı olmadık. Çünkü ülkenin tanıtımı ve imaj çalışmalarının tek merkezden yapılmasının büyük önemi var. Her kafadan bir ses çıkmaması lazım. Bakanlıklar belediyeler ayrı ayrı tanıtım yaptığında savurganlıkta oluyor. Biz bu fonu savunduk.

Turizmcilerden değil turistlerden vergi alınmalıydı

" Turizmcilerden ajans için vergi alan ülkeler de var. Ama o ülkelerle aramızdaki fark ne. O ülkeler tek destinasyonlu. Tek destinasyonlu ülkelerde fon ya da ajans tarzı bir takım oluşumlar var. Onun dışındaki tüm ülkeler geceleme vergisiyle böyle oluşumları kuruyor. Dubai örneği veriliyor. Dubai tek destinasyona sahip. Türkiye'yle karşılaştırmak doğru değil. Çünkü Türkiye'nin her yeri ayrı bir destinasyon. Türkiye'de bu Ajans'ın finansman kaynağı turistlerden alınacak geceleme vergisi olmalıydı. 3, 4 ve 5 yıldız ayrı ayrı kategorilendirilmeliydi. "

Ajans'ın oluşumu yanlış

"Biz bu söylediklerimizi de AK Parti ve diğer partilerin başkan vekilliklerine de yazıyla bildirdik. Derdimizi herkese anlattık. Bir yanlışlık var ortada. Bu Ajans'ın oluşumu yanlış. Ajans yönetim kurulu senede iki defa toplanacak. Danışma Kurulu'nun senede bir defa bile toplanıp toplanamayacağı belli değil. Bakanlığın kontrolünde bir fon. Kaynağının özel sektörden toplanıp hiçbir sektör örgütünün direk içinde olmadığı böyle bir yapıyı kim kabul eder ki"

Yorumlar
Selami Şahin
09 Ağustos 2019, Cuma 09:38
şimdi 40 50 milyon olacak mı olmayacak mı bir karar ver ? Bir panik havası sezinliyorum du bakalım ne olacak.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha